Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Co to jest BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) ?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Bezpośrednia Likwidacja szkody to możliwość likwidacji szkody z OC sprawcy u swojego ubezpieczyciela (OC). Jest to program, który powstał w 2015 roku. Uczestniczy w nim wiele firm ubezpieczeniowych, które funkcjonują na polskim rynku ubezpieczeń. Zgłoszenie szkody poprzez BLS odbywa się w ten sposób, że poszkodowany nie zgłasza się do ubezpieczyciela OC sprawcy, a o odszkodowanie ubiega się i zgłasza do własnego ubezpieczyciela OC.

Oczywiście ubezpieczyciel własny poszkodowanego posiada później regres wobec ubezpieczyciela OC sprawcy, czyli sam zwraca się z wnioskiem o zapłatę kwoty odszkodowania, które wypłacił poszkodowanemu do ubezpieczyciela OC sprawcy. Skorzystanie z BLS jest dobrowolne. Nigdy nie ma obowiązku żebyśmy korzystali z BLS zamiast udać się do ubezpieczyciela OC sprawcy. A zasadniczo konsekwencje i sama procedura wyglądają analogicznie i podobnie. Przyspieszone jest nieco postępowanie likwidacyjne, gdyż zgłaszamy się do własnego ubezpieczyciela.

Wyłączenia z BLS

Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) nie obejmuje wszystkich zdarzeń, gdyż w niektórych przypadkach nie możliwości skorzystania z tej procedury i musimy zgłosić się do ubezpieczyciela OC sprawcy. Ubezpieczyciela mają również swobodę w zakresie wyszczególnienia w jakich sytuacjach poszkodowany nie może skorzystać z BLS, gdyż jest to usługa dobrowolna z ich strony. Do najczęściej spotykanych wyłączeń należą:

  • Większa liczba uczestników zdarzenia drogowego, zwłaszcza, gdy wina nie jest jednoznaczna, 
  • Powstała również szkoda osobowa (oprócz szkody na pojeździe). BLS nie obejmuje szkód na zdrowiu (rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć),
  • Limit wysokości szkody – 30000 zł. Jeśli przekroczymy limit tej wysokości, to musimy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy,
  • Kolizje zagraniczne (powstałe poza terytorium Polski),
  • Brak porozumienia BLS między ubezpieczycielami (bezpośredni ubezpieczyciel poszkodowanego nie posiada umowy z ubezpieczycielem OC sprawcy w tym zakresie).

BLS oczywiście obejmuje całość roszczeń związanych ze szkodą. Jak wiadomo, poza szkodami osobowymi oraz limitem szkody majątkowej (na pojeździe) do 30000 zł. W ramach BLS można zatem ubiegać się o inne roszczenia związane ze szkodą (odszkodowania). W tym w szczególności, koszty holowania (zwrot), parking po szkodzie, dodatkowe badania techniczne, które wykonuje się po naprawie pojazdu. Oczywiście istnieje również możliwość uzyskania zwrotu kosztów wynajęcia auta zastępczego.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) – kogo pozwać o większe odszkodowanie i jak uzyskać dopłatę do odszkodowania

Pamiętać należy, że zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego (odszkodowań) – odpowiedzialność za wypadek spoczywa na ubezpieczycielu OC sprawcy. BLS jest oparte na umowie między ubezpieczycielami i rezultat jest taki, że ubezpieczyciel własny poszkodowanego (BLS) ma regres wobec ubezpieczyciela OC sprawcy o zwrot kwoty wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu. Co zrobić jednak, gdy likwidujemy szkodę w ramach BLS, a nie jesteśmy zadowoleni z wysokości odszkodowania ?

Jak wyżej wspomniano, odpowiedzialność za kolizję czy wypadek, spoczywa na  ubezpieczycielu OC sprawcy. Jeśli chcemy uzyskać większe odszkodowanie to możemy spróbować się odwołać i/lub skorzystać z dopłaty do odszkodowania w kancelarii odszkodowawczej. Jeśli chcemy skierować sprawę do sądu, to pozew i tak należy złożyć przeciwko ubezpieczycielowi OC sprawcy. To on jest bowiem odpowiedzialny za naprawienie szkody i wypłacenie prawidłowej wysokości odszkodowania.

Zobacz inne wpisy

 

 

Likwidacja szkody online

Likwidacja szkody online – odszkodowanie

Likwidacja szkody online

Likwidacja szkody online

Likwidacja szkody online (odszkodowanie) – są coraz bardziej popularne. Całość procesu likwidacji odbywa się poprzez Internet bez osobistego udziału np. rzeczoznawcy czy innych osób. Procesy te dotyczą zgłoszenia szkody, przesyłania dokumentacji i wymiany korespondencji z ubezpieczycielem, jak również otrzymania kosztorysu czy decyzji w szkodzie przez poszkodowanego. Większość ubezpieczycieli wydaje takie dokumenty w niektórych przypadkach poprzez przesłanie zdjęć uszkodzeń przez poszkodowanego, bez osobistego udziału rzeczoznawcy czyli po prostu oględziny odbywają się online.

Na pewno zaletą takiego rozwiązania jest szybkość procesu likwidacji szkody, ułatwiony kontakt czy wymiana informacji. Ale jak wiadomo takie oględziny na pewno sprzyjają pomijaniu niektórych uszkodzonych elementów w kosztorysach czy innym błędom w procesach likwidacji. Ponadto, tak naprawdę jeśli chodzi o kontakt z opiekunem szkody, to często jest on wręcz utrudniony poprzez aplikację mobilną czy proces online. Nie posiadamy często nawet numeru telefonu ani adresu e-mail do opiekuna szkody, co utrudnia zgłoszenie dodatkowych elementów czy napisanie odwołania itp.

Zgłoszenie szkody – procedura

Wiele osób jest zadowolonych z procedur uproszczonych (likwidacji online). Wydaje się, że oszczędzamy dużo czasu, ale możemy także dużo finansowo stracić.

 Krok po kroku, sprawę najpierw zgłaszamy przez formularz online na stronie ubezpieczyciela (ewentualnie w aplikacji mobilnej). Zgłaszać możemy zarówno szkody z OC sprawcy – do ubezpieczyciela sprawcy lub w procedurze BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), jak i szkody z AC. Kolejny krok to przesłanie podstawowych dokumentów, co umożliwia formularz czy aplikacja. Wysyłamy zatem dowód rejestracyjny, oświadczenie sprawcy oraz dokumentację zdjęciową uszkodzeń, przedstawiając je według schematu – tj. np. uszkodzenia z lewej-prawej strony, tył-przód lub według innego rozwiązania. Wpisujemy także nazwy uszkodzonych elementów lub podajemy przynajmniej ich przybliżoną lokalizację na pojeździe. Jeśli szkoda jest niewielka, często ubezpieczyciele rezygnują z

wysyłania rzeczoznawcy do oględzin i zamykają sprawę w oparciu o przesłane zdjęcia (kosztorys sporządzany przez rzeczoznawcę opiera się tylko i wyłącznie na nadesłanych zdjęciach). Może jednak wybrać się też na osobiste oględziny i po kilku dniach przesłać kosztorys. Wiele zależy na ile się zgodzimy sami w procesie likwidacji. Jeśli zatem szkoda jest duża, a zdjęcia nie uwzględniają wszystkich uszkodzeń, w tym elementów, które są wewnętrznie uszkodzone, lub nastąpiła niewłaściwa kwalifikacja uszkodzeń (naprawa zamiast wymiany) czy też po prostu pominięto niektóre części, to możemy wezwać

ubezpieczyciela do ponownych oględzin (tym razem osobistych) jeśli wniosek pisemny przesłany do ubezpieczyciela nie poskutkował. Należy bowiem najpierw samemu zwrócić się do ubezpieczyciela w systemie, żeby rzeczoznawca uwzględnił uszkodzone a pominięte elementy, jeśli to nie poskutkuje to trzeba wezwać ubezpieczyciela do osobistych oględzin, celem dokładnego ustalenia zakresu uszkodzeń.

Po otrzymaniu kosztorysu należy się dokładnie z nim zapoznać, co jest bardzo ważne, bowiem już na tym etapie możemy wnioskować o uwzględnienie dodatkowych części czy uwzględnienie właściwych cen części samochodowych, stawek roboczo-godzin fachowców czy też cen materiału lakierniczego. W trakcie procesu likwidacji szkody może nam być również zaproponowana ugoda, która zamyka proces likwidacji w sposób nieodwracalny. Zrzekamy się w niej bowiem możliwości dochodzenia dalszych roszczeń do prawidłowej (ostatecznej) wysokości odszkodowania. Dlatego ważne jest, aby po uzyskaniu ostatecznego kosztorysu – uwzględniającego zakres uszkodzeń (wszystkie uszkodzone elementy właściwie zakwalifikowane jako naprawa – wymiana) uzyskać wycenę kancelarii odszkodowawczej celem uzyskania dopłaty do odszkodowania. Dopiero pełny kosztorys umożliwia kancelarii przedstawienie pełnej i właściwej oferty dopłaty. Jeśli bowiem ubezpieczyciel coś pominął w kosztorysie lub niewłaściwie zakwalifikował  (naprawa-wymiana) to możemy mieć również problem z uzyskaniem właściwej wysokości dopłaty do odszkodowania. W takiej sytuacji najlepiej się jeszcze odwołać.

Pamiętać również należy, że nawet jeśli godzimy się na wypłatę odszkodowania zaproponowanej przez system, to nie zawsze zrzekamy się możliwości uzyskania dalszych roszczeń, gdyż nie jest to równoznaczne z ugodą (porozumieniem) a stanowi jedynie element procesu likwidacji szkody (procesu negocjacji czy ustalania zakresu szkody). Należy jednak uważać, aby nieświadomie nie zawrzeć ugody, gdyż ta jak wyżej wspomniano, uniemożliwia uzyskanie dopłaty do odszkodowania czy nawet złożenie kolejnego odwołania.

Zobacz inne wpisy

 

 

Szkody parkingowe – odszkodowanie

Szkody parkingowe – odszkodowanie

Szkody parkingowe

Szkody parkingowe

Szkody parkingowe łączą się z koniecznością uzyskania odszkodowania. Jeśli do zdarzenia drogowego dojdzie na parkingu mamy do czynienia ze szkodą parkingową. Najczęściej bywa, że jeden z samochodów jest zaparkowany a drugi znajduje się w ruchu. Do kolizji czy wypadków (najczęściej są to kolizje czyli drobne stłuczki) dochodzi, gdy sprawca zdarzenia nie zauważa pojazdu zaparkowanego. W trakcie ruchu może dojść do uszkodzenia pojazdu poszkodowanego. Jeśli są to kolizje, to najczęściej mamy do czynienia z drobnymi uszkodzeniami takimi jak otarcia, zarysowania itp.

Zdarza się także, że sprawca zdarzenia znika z miejsca kolizji nie pozostawiając swoich danych czyli np. numeru tel., danych personalnych czy numeru polisy. Czyli nie mamy również oświadczenia sprawcy zdarzenia. Czasami jest to działanie celowe czyli mamy do czynienia z umyślnym działaniem sprawcy, który po prostu ucieka z miejsca zdarzenia, nie dopilnowując, aby szkoda, którą wyrządził została przez niego naprawiona. Czasem jest to również działanie nieumyślne, bo ktoś nie zauważa nawet, że przykładowo zarysował drzwi czy inne miejsce pojazdu zaparkowanego obok. Jednak i w takiej sytuacji jest zobowiązany do naprawienia szkody, jeśli poszkodowanemu uda się ustalić takiego sprawcę. Dowodem mogą być bardzo często nagrania z monitoringu.

 

Szkody parkingowe – oświadczenie sprawcy

W większości przypadków nie ma konieczności odnajdywania nagrań z monitoringu parkingu czy poszukiwania innych dowodów na ustalenie sprawcy szkody. W przypadku stłuczki parkingowej, gdy sprawca jest znany i przyznaje, że doszło do stłuczki z jego winy, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie (sprawcy), aby móc uzyskać odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Oświadczenie powinno co do zasady, przede wszystkim, zawierać informację, że sprawca kolizji przyznaje, że szkoda powstała z jego winy. Ponadto, powinno zawierać dokładne dane związane z opisem sytuacji i uszkodzeń, a także dane sprawcy niezbędne do zgłoszenia szkody i naprawienia jej. Nie ma konieczności, aby oświadczenie było spisywane na gotowym druku, ale ułatwia to postępowanie likwidacyjne. Możemy jednak sporządzić to oświadczenie na zwykłej kartce papieru.

Jeśli chodzi o dokładne dane, to w przypadku szkody parkingowej, są one podobne jak w przypadku innych kolizji. Powinny przede wszystkim wskazywać – datę (z godziną) i miejsce zdarzenia, imię i nazwisko oraz numer telefonu – zarówno sprawcy jak i poszkodowanego, numery rejestracyjne i VIN – obu uczestników zdarzenia, a także numer polisy sprawcy i nazwę ubezpieczyciela tegoż. Ponadto, istotne jest, aby podać dokładne okoliczności zdarzenia jak również opisać uszkodzenia pojazdów. Można także podać dane kontaktowe świadków, jeśli tacy byli. Oczywiście oświadczenie musi być podpisane zarówno przez sprawcę jak i poszkodowanego.

Jeśli jednak sprawca nie przyznaje się do winy – należy wezwać policję. Policja na miejscu rozstrzyga spór i opisuje sytuację w notatce policyjnej, a w najgorszym przypadku jeśli sprawca nie przyznaje się do winy w dalszym ciągu, czekać nas może nawet spór sądowy. Wtedy nie spisuje się już oświadczenia sprawcy, a dane do zgłoszenia szkody przygotowuje już policja w postaci notatki policyjnej. Dodatkowo, policja ustala numer polisy sprawcy, aby poszkodowany mógł wypłacić poszkodowanemu kierowcy odszkodowanie z OC sprawcy.

Nieznany sprawca stłuczki parkingowej

Jeśli dochodzi do szkody parkingowej i sprawca jest nieznany, brakuje świadków, sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, to należy skorzystać z nagrań monitoringu i wezwać policję. Jeśli uda się ustalić sprawcy, to oczywiście można uzyskać odszkodowanie z jego OC. Sprawca będzie miał większy problem, gdyż zostanie do niego skierowany regres (ubezpieczyciela). Kwotę odszkodowania, którą poszkodowanemu wypłaci ubezpieczyciel, będzie musiała być zwrócona przez sprawcę wypadku ubezpieczycielowi, ponieważ uciekł z miejsca zdarzenia.

Pamiętać należy, że gdy dojdzie do szkody i nie zostanie wykryty sprawca, trzeba będzie skorzystać z własnego AC, jeśli takowe się posiada albo naprawić pojazd na własny koszt. Jeśli doszło do kolizji, a nie do wypadku, czyli tylko niegroźnych obrażeń fizycznych ani nie było ofiar śmiertelnych, to UFG nie wypłaci odszkodowania.

Z powyższego wynika, że zasady odpowiedzialności zostały tak skonstruowane, że nie opłaca się sprawcy uciekać z miejsca zdarzenia. Nie tylko nie wolno tego robić, ale też powstaje regres i odpowiedzialność wobec ubezpieczyciela na kwotę odszkodowania. Należałoby, więc poczekać na poszkodowanego na parkingu lub pozostawić swoje dane kontaktowe np. za wycieraczką czy też przykładowo zgłosić sytuację stróżowi i zostawić u niego swoje dane. Jeśli poszkodowany jest na miejscu – to wiadomo, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji.

 

 

 

Zobacz inne wpisy

 

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – czym się zajmuje

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – funkcje – obowiązki właściciela pojazdu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to podmiot, który posiada wiele funkcji wymienionych w przepisach.

Zasadniczo każdy właściciel pojazdu ma dwa rodzaje obowiązków związanych z posiadaniem i używaniem pojazdu. Pierwsza sfera obowiązków dotyczy – przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Drugi obowiązek dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie to oczywiście OC (od odpowiedzialności cywilnej). Polisa pokryje szkody w razie jakiegokolwiek wypadku. Jeśli jednak kierowca (właściciel pojazdu) nie wykupi polisy lub ucieknie z miejsca zdarzenia, pojawia się zagadnienie prawne związane z tym, kto ma odpowiadać za szkodę przez niego wyrządzoną. UFG jest instytucją, która w takich sytuacjach upraszcza życie pozostałych użytkowników dróg, a także usprawnia proces obsługi czy spraw związanych z likwidacją takich że szkód.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – czym jest ?

UFG działa w Polsce na podstawie odpowiednich ustawowych przepisów (Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK)) . Gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC lub uciekł z miejsca zdarzenia, wtedy poszkodowanemu oczywiście również należy się odszkodowanie. Pytanie jednak jak je uzyskać jeśli istnieją dwie w/w sytuacje ? W tym miejscu w grę wchodzi już tak naprawdę tylko UFG, którego podstawowym zadaniem jest zaspokajanie roszczeń poszkodowanych w takich właśnie sytuacjach. Członkami UFG są krajowe i zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, których działalność obejmuje obowiązkowe ubezpieczenia OC z zakresu pojazdów mechanicznych oraz rolników. Są to firmy, które funkcjonują na rynku w Polsce, a ich wykaz można sprawdzić na www UFG. Firmy te odprowadzają składkę do UFG. Z tych właśnie środków pokrywana jest działalność UFG. Aktualnie jest to 1.3% każdej składki z ubezpieczenia OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – czym się zajmuje ?

Podstawowe zadania UFG zostały wymienione w ustawie. Podstawowe obowiązki (zadania) UFG to przede wszystkim:

  • zaspokajanie roszczeń za szkody z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych,
  • zaspokajanie roszczeń w związku z ogłoszeniem upadłości ubezpieczyciela,
  • kontrola obowiązku wykupienia polisy OC dla pojazdów mechanicznych.

Zgodnie z art. 98 Ustawy (w/w) UFG wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonych kierowców, a także nieustalonych sprawców wypłacając świadczenia za szkody. Według tego przepisu UFG wypłaca odszkodowania:

  • na osobie – gdy szkoda jest z OC posiadacza pojazdu lub kierującego pojazdem, ale ich tożsamość jest nieznana,
  • w mieniu – gdy szkoda, gdzie jednocześnie uczestnik zdarzenia poniósł śmierć, ma naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, który trwał dłużej niż 14 dni, a sprawca jest nieznany,
  • na osobie i w mieniu – gdy sprawca zdarzenia nie posiadał ubezpieczenia OC.

Kolejna grupa zadań UFG jest związana z ogłoszeniem upadłości ubezpieczyciela. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że ubezpieczyciel ogłosi upadłość, to UFG przejmuje jego obowiązki w zakresie likwidacji szkód. Ochronie podlegają również właściciele pojazdów, którzy posiadają w takiej firmie ubezpieczeniowej polisę. Trwa ona przez 90 dni. Za szkody spowodowane w tym czasie UFG ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Po upływie tego terminu, kierowcy muszą wykupić nową polisę. Ostatnia grupa zadań UFG dotyczy kontroli wykupienia polisy OC pojazdów przez kierowców. Jest to obowiązek kierowców, którego strzeże właśnie UFG. UFG kontroluje przez system informatyczny czy dany pojazd został ubezpieczony (wirtualny policjant). Jeśli system wykryje np. przerwę w ubezpieczeniu pojazdu, posiadacz takiego pojazdu otrzymuje prośbę o okazanie odpowiednich dokumentów potwierdzających wykupienie właściwej polisy. Jeśli ich nie przedstawi, UFG nakłada karę, której wysokość zależy od paru czynników. Są to przede wszystkim – minimalne wynagrodzenie za pracę, okres bez ubezpieczenia OC w danym roku (czas trwania przerwy w ubezpieczeniu OC), rodzaj pojazdu. Kara taka podlega negocjacjom, jej wyliczenie określa szczegółowo Ustawa o UFG.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – sprawdzenie OC pojazdu w systemie

Czasami sprawdzenie czy dany pojazd posiada polisę jest bardzo ważne. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy sprawca kolizji czy wypadku nie miał przy sobie polisy. Innego rodzaju przypadek to zakup używanego pojazdu. Wtedy również musimy wiedzieć czy polisa jest opłacona i u jakiego ubezpieczyciela. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki online UFG. Do wyszukania danych niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN, a także daty na którą sprawdzany ubezpieczenie w bazie. Baza UFG online umożliwia także uzyskanie informacji o przebiegu ubezpieczeń OC i AC. Zaświadczenia w tym zakresie są wydawane tylko na wniosek. Wniosek można złożyć poprzez formularz lub rejestrację na portalu UFG. Baza ta umożliwia także sprawdzenie historii szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych (raport). Raport ten wydawany jest także na wniosek (formularz/rejestracja). Uczestnicy kolizji czy wypadków mogą także skorzystać z aplikacji mobilnej UFG („Na wypadek”). Posiada ona funkcje, które pomagają udokumentować zdarzenie i uporządkować dane niezbędne do likwidacji szkody. Aplikacja jest bardzo praktyczna.

 

Przy uzyskaniu odszkodowania z UFG również można uzyskać dopłatę do odszkodowania.

 

Zobacz inne wpisy

 

 

Gdy nie ma sprawcy wypadku – jak dochodzić odszkodowania ?

Brak sprawcy a odszkodowanie

Gdy występuje brak sprawcy a odszkodowanie powinno być wypłacone (praktycznie zawsze), powstaje sprawa skomplikowana. Gdy mamy do czynienia z taką sytuacją, należy spróbować ustalić sprawcę.

Wypadek wiąże się z popełnieniem przestępstwa. Policja ściga takie sytuacje z urzędu, a przeciwko sprawcy jest wystosowywany akt oskarżenia do sądu. Udział policji jest obowiązkowy jeśli są ofiary. Funkcjonariusze policji sporządzają obszerną dokumentację na miejscu wypadku. Obejmuje ona m. in. dokumentację fotograficzną, ślady traseologiczne (zabezpieczenie), pozycję pojazdów, wymiarowanie, zbierają dane świadków oraz zabezpieczają monitoring. Czynności te są podejmowane, po to, aby dokładnie ustalić przebieg zdarzenia jak również ustalić sprawcę wypadku. Następnie dowody uzyskane przez policję są wykorzystywane przez biegłych do opiniowania sytuacji, a także do dochodzenia odszkodowania w trakcie likwidacji szkody czy postępowania sądowego.

Jeśli policja nie może ocenić na miejscu szkody zdrowotnej, bo np. na miejsce wypadku przyjeżdża karetka i następuje hospitalizacja, to policja w szpitalu uzyskuje niezbędne informacje dotyczące zakresu obrażeń czy szacunkowego czasu leczenia, który jest istotny ze względu na to, aby odpowiednio ocenić zdarzenie drogowe jako kolizję czy wypadek (podstawowe kryterium to czas leczenia czyli zakres naruszenia czynności narządu lub rozstrój zdrowia – jeśli jest do 7 dni, to mamy do czynienia jedynie z kolizją).

Ustalenia policji a zakres odszkodowania

Pokrzywdzonemu w wypadku należy się odpowiednie odszkodowanie, a czasem również zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji. Postępowanie karne jest równoległe do postępowania likwidacyjnego czy cywilnego w sprawie o odszkodowanie. Niezależnie od rozpoznania zdarzenia drogowego nawet bez wyroku sądu karnego, sprawca jest również odpowiedzialny za wypadek. Najlepiej dla pokrzywdzonego ze względu na możliwość szybkiego załatwienia sprawy u ubezpieczyciela jest, gdy sprawca jest ustalony od razu. Jeśli jednak sprawca zbiegł i nie został ustalony na miejscu zdarzenia, to sprawa się komplikuje. Wtedy szkodę można zlikwidować (pokryć koszty naprawy) poprzez jedną z trzech możliwości:

Jaki czas ma policja na ustalenie sprawcy wypadku ?

Zasadniczo policja powinna podać dane (wskazać sprawcę) w ciągu 30 dni od zgłoszenia sprawy, czyli ukończyć postępowanie w ciągu tego terminu. Jeżeli sprawa wymaga większych nakładów pracy policji, bo ustalenie sprawcy jest bardziej skomplikowaną kwestią, to postępowanie może zostać wydłużone do dwóch miesięcy (o czym policja również powinna poinformować poszkodowanego). Czasem konieczne jest również zasięgnięcie opinii biegłego lub uzyskanie innych dowodów, które wiążą się z upływem czasu koniecznego na przygotowanie ich. Wtedy dochodzenie na policji może zostać zawieszone nawet bezterminowo, aż do momentu, gdy np. opinia biegłego będzie gotowa.

Podsumowując, brak sprawcy a odszkodowanie (uzyskanie) to trudna sprawa. Jednak oprócz AC i UFG, pozostają ustalenia policji.

Zobacz inne wpisy

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.