Odmowa odszkodowania OC

Odmowa odszkodowania OC

Odmowa odszkodowania

Odmowa odszkodowania

Odmowa odszkodowania (wypłaty) – wykluczenia

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania tylko w określonych sytuacjach. Odmowa odszkodowania następuje, gdy

  • wyrządził szkodę umyślnie, będąc pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem, z wyjątkiem, gdy chodziło o pościg za przestępcą lub ratowanie życia ludzkiego/ mienia,
  • uciekł z miejsca zdarzenia.

Jazda w stanie nietrzeźwym

Niezależnie od rodzaju polisy ubezpieczyciele wyłączają ochronę ubezpieczeniową, gdy do powstania szkody majątkowej lub osobowej doprowadził kierowca w stanie po użyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Jeśli chodzi o alkohol, wystarczy, że badanie alkomatem wykaże jego choćby minimalną ilość. Wtedy ubezpieczyciel z automatu odrzuca jakiekolwiek roszczenia odszkodowawcze.

Przede wszystkim, ubezpieczyciel w takiej sytuacji wystąpi z regresem ubezpieczeniowym, czyli przeniesie ciężar odpowiedzialności na sprawcę wypadku, który przykładowo kierował pod wpływem alkoholu.

Regres po ucieczce z miejsca wypadku

Ucieczka z miejsca zdarzenia jest kwalifikowana w przepisach jako przestępstwo. Może także skutkować regresem. Jeśli zatem uciekniemy z miejsca zdarzenia, to możemy odpowiadać na podstawie odpowiednich przepisów. Nie unikniemy także regresu, który przeniesie ciężar naprawienia szkody (wypłaty odszkodowania) na sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Czyli po prostu nie opłaca się uciekać z miejsca zdarzenia, a nawet jeśli szkoda ma charakter parkingowy, to warto przynajmniej zostawić swoje dane poszkodowanemu np. spisując oświadczenie jeśli to możliwe lub przynajmniej zostawić swoje kontaktowe, żeby poszkodowany mógł się z nami skontaktować i naprawić swoją szkodę. Pamiętajmy też, że nawet jeśli nie ma świadków to bardzo często jako dowód w sprawie stosowany jest monitoring z kamer itp., czyli i tak można odnaleźć sprawcę nawet drobnych zadrapań, który w takiej sytuacji (ucieczki z miejsca zdarzenia), poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą z własnej kieszeni (regres).

OC – obowiązek

Każdy zarejestrowany pojazd podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu z OC. Nie ma znaczenia, że przykładowo stoi w garażu i nie jest regularnie czy w ogóle użytkowany. UFG może nałożyć wysokie kary na te osoby, które są właścicielami pojazdów a nie opłacają składek na OC lub nie opłacają ich terminowo.

Ruch pojazdu – definicja

W języku prawniczym a także w praktyce likwidacji szkód, „ruch pojazdu” oznacza:

  1.  przemieszczanie się pojazdu,
  2.  wsiadanie i wysiadanie z pojazdu,
  3.  załadowania i rozładowanie pojazdu,
  4.  zatrzymanie, postój i garażowanie.

Zobacz inne wpisy

 

 

Zwierzyna leśna – odszkodowania

Zwierzyna leśna – kolizje i wypadki – AC oraz NNW

zwierzyna leśna

zwierzyna leśna

Zwierzyna leśna – powoduje czasem kolizje i wypadki. Jak wiadomo, wypadki czy kolizje ze zwierzyną leśną mogą być bardzo poważne. Nierzadko rozmiary zwierzęcia (np. dzik, sarna czy łoś) mogą być znaczne, jeśli do tego dodamy nieco wyższą prędkość jazdy, to rozmiar szkody może być poważny. Czasem nawet oznacza szkodę całkowitą.

Jeśli powiadamy polisę AC, to sprawa jest dość prosta. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za szkodę na pojeździe (majątkową) oraz osobową. Wypłata odszkodowania w tym przypadku nie zależy od tego kto jest właścicielem drogi, na której doszło do zdarzenia.

Co gdy nie mamy AC ?

Jeśli nie posiadamy polisy AC, która pokrywa takie szkody, to można jeszcze spróbować dwóch opcji, które dają możliwość uzyskania odszkodowania.

Koło łowieckie lub zarządca drogi

Jeśli nie posiadamy AC – to istnieją jeszcze dwie inne możliwości uzyskania odszkodowania:

  • od koła łowieckiego,
  • od zarządcy drogi.

Jest to oczywiście obwarowane pewnymi okolicznościami. Przede wszystkim, jeśli to była zwierzyna łowna (np. sarna, dzik, łoś, jeleń, daniel itp.), to jeśli do wypadku doszło w czasie organizowanego polowania, to odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca lub dzierżawca danego okręgu łowieckiego. Odszkodowanie zostanie pokryte z OC koła. Po zdarzeniu w ramach polowania należy zgłosić się do odpowiednio właściwego nadleśnictwa, które wskaże odpowiednie koło łowieckie, do którego należy skierować wniosek o odszkodowanie z OC.

Jeśli było to inne zwierzę lub zwierzyna łowna, ale nie było organizowane polowanie, odpowiedzialność może ponieść zarządca drogi. Podstawowy warunek to zgodnie z przepisami – brak odpowiedniego oznakowania drogi (znak ostrzegawczy A-18b – zwierzęta dzikie). Jeśli takiego znaku nie było, to zarządca drogi powinien wypłacić odszkodowanie ze swojego OC.

Wniosek o odszkodowanie

Wniosek powinien być skierowany odpowiednio do zarządcy drogi lub zarządcy koła łowieckiego. Należy taką szkodę samemu udowodnić. Należy zatem wezwać odpowiednie służby i zabezpieczyć miejsce zdarzenia do momentu ich przybycia.

Warto spisać oświadczenia oraz poszukać ewentualnych świadków zdarzenia. Trzeba też udowodnić, że na danym odcinku dochodziło do takich wypadków (podobnych) oraz ich występowanie występuje z winy podmiotu odpowiedzialnego (zarządca drogi lub koła łowieckiego), bo np. brak jest odpowiedniego oznakowania. Wskazuje to na zaniedbanie ze strony tych właśnie podmiotów.

Jeśli posiadamy niezbite dowody, to można uzyskać takie odszkodowanie na drodze polubownej. Może się też zdarzyć, że konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową. Niestety podmioty odpowiedzialne niechętnie wypłacają takie odszkodowania. W przypadku odmowy, należy zgłosić się do profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej. Podobnie w przypadku jeśli ubezpieczyciel wyliczy szkodę zaniżając jej wysokość, co jest bardzo częste, należy szukać pomocy w kancelarii. W grę wchodzi poprowadzenie sprawy w sądzie lub uzyskanie dopłaty do odszkodowania.

Tryb postępowania – kolizje ze zwierzyną leśną, kary jeśli nie wezwiemy służb

  • Włączenie świateł awaryjnych,
  • Ustawienie trójkąta ostrzegawczego,
  • Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym (np. rannym),
  • Zawiadomienie służb – pogotowie ratunkowe i ewentualnie straż pożarna,
  • Nie zbliżać się do potrąconego zwierzęcia,
  • Wezwanie policji, straży miejskiej, służb weterynaryjnych.

Jeśli nie wezwiemy odpowiednich służb na miejsce zdarzenia, to grozi nam kara aresztu lub grzywny do 5000 zł. Pogotowanie lub straż pożarna na miejsce przyjeżdża także z lekarzem weterynarii. Ponadto, wykonują odpowiednią dokumentację zdjęciową uszkodzeń pojazdu i sporządzają protokół dotyczący zdarzenia. Dokumenty te, najczęściej stanowią podstawę likwidacji szkody u ubezpieczyciela (dowody w postępowaniu likwidacyjnym).

Zarówno w przypadku szkód z OC jak i z AC – pomagamy uzyskać odszkodowanie (należne), ale także dodatkową dopłatę do odszkodowania.

Zobacz inne wpisy

 

 

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.