Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej, czyli dużo wyższe odszkodowanie

Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej = dużo wyższe odszkodowanie OC

Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej przy pomocy naszej kancelarii oznacza dużo wyższe odszkodowanie niż w przypadku innych opcji. Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej oznacza, że nasze roszczenie, za wyrządzoną nam szkodę z OC, zgłaszamy bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy (zagranicą).

Są do tego potrzebne nie tylko właściwe dokumenty (przede wszystkim zdjęcia uszkodzeń pojazdu, oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna i zdjęcia dowodu rejestracyjnego), ale także umiejętności np. znajomość zagranicznych przepisów prawnych w zakresie prawa ubezpieczeń, cywilnego (prawnik) itp., znajomość języków obcych (tłumacz), sporządzenia kosztorysu (rzeczoznawca) itp.

Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej, w szczególności, jeśli prowadzimy transport międzynarodowy, może generować dla firmy transportowej dużo większe kwoty (odszkodowania). Kancelaria prawna sporządza dla klienta zgłoszenie, prowadzi korespondencję z ubezpieczycielem, jak również przygotowuje kosztorys w EURO (zagraniczne stawki i ceny – np. części samochodowych, robocizny itp.). Dlatego taką sprawę najlepiej skierować do profesjonalistów. Najczęściej odszkodowania zgłoszone bezpośrednio (bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej) wiąże się z parokrotnie wyższymi kwotami odszkodowań niż w przypadku zgłoszenia szkody w Polsce (u polskiego pośrednika / przedstawiciela zagranicznego ubezpieczyciela sprawcy w Polsce).

bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej

bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej

Szkoda zagraniczna wyrządzona przez obcokrajowca to w związku z coraz większym samochodowym ruchem międzynarodowym coraz częstsza sytuacja. Powstaje coraz więcej kolizji i wypadków, mających miejsce poza granicami Polski. Jeśli zostaliśmy poszkodowani za granicą przez obcokrajowca będącego obywatelem innego członkowskiego państwa UE, obowiązują przepisy unijne.

Pierwsza możliwość kolizji-wypadku dotyczy sytuacji, gdy sprawcą tejże jest obywatel państwa, na którego terytorium doszło do szkody. Druga możliwość ma miejsce, gdy zarówno sprawca jak i poszkodowany byli obywatelami innych państw, niż państwo miejsca wypadku. 

Bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej – dyrektywa unijna

W każdej sytuacji, podobnie jak w Polsce, powinniśmy w przypadku kolizji spisać protokół wraz z oświadczeniem sprawcy. Oświadczenie sprawcy powinno zawierać wszystkie dane osobowe, numer polisy oraz dane zagranicznego ubezpieczyciela. W niektórych sytuacjach (również krajach) – warto wezwać policję, wtedy podstawą do uzyskania odszkodowania jest notatka policyjna.

Zgłoszenia szkody zagranicznej należy dokonać bądź (bezpośrednio) u ubezpieczyciela sprawcy kolizji, bądź u przedstawiciela tego ubezpieczyciela działającego na terenie Polski. Są to zatem dwie opcje (możliwości). Według przepisów UE każdy ubezpieczyciel ma bowiem obowiązek powołania swojego reprezentanta do spraw likwidacji roszczeń w pozostałych państwach członkowskich. Obowiązek ten wynika z art. 21 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2009/103/WE z dnia 16.09.2009r.

Przepisy unijne, zezwalają zatem na bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej do ubezpieczyciela sprawcy (za granicą). Nie jest to proste, ale oznacza dużo wyższe odszkodowanie.

Najczęściej samodzielnie nie jesteśmy tego w stanie zrobić. Trzeba znać języki obce, znać przepisy prawne (międzynarodowe, unijne, zagraniczne, krajowe itd.), sporządzić profesjonalny kosztorys naprawy (w języku obcym, według zagranicznych stawek, cen, standardów itp.). Nasz zespół posiada prawników, rzeczoznawców, tłumaczy itp. – prowadzimy sprawy efektywnie i skutecznie. Dlatego najlepiej zgłosić się do nas. Prowadzimy sprawę od początku do końca.

Informacje o tym, kto jest przedstawicielem ubezpieczyciela zagranicznego w Polsce uzyskamy z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Konieczne będzie złożenie wniosku. Podobną informację znajdziemy w UFG.

Zgłoszenie w Polsce czy bezpośrednio za granicą – co się bardziej opłaca ?

Porównujemy dwie opcje:

  • Zgłoszenie szkody bezpośrednio za granicą (bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej),
  • Zgłoszenie dokonanym na ręce reprezentanta w Polsce.

W obu przypadkach, po powrocie do kraju możemy kontaktować się z polskim przedstawicielem ubezpieczyciela oraz z nim dalszy proces likwidacji szkody. Nie ma większej różnicy jeśli chodzi o procedurę zgłoszenia między tym, czy zgłosimy szkodę za granicą, a zgłoszeniem dokonanym na ręce reprezentanta w Polsce. Według przepisów zgłoszenie żądania odszkodowawczego bezpośrednio zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń wywołuje skutki, jakie ustawa przewiduje w przypadku zgłoszenia bezpośrednio zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń, takie same jak w przypadku zgłoszenia żądania odszkodowawczego reprezentantowi do spraw roszczeń ustanowionemu w Polsce.

Zgłoszenie szkody do pośrednika (reprezentanta) powoduje, że całość korespondencji odbywa się w języku polskim. Wymiana korespondencji w innym języku – wymaga naszej zgody. Jeśli zaś zgłosimy szkodę zagranicznemu ubezpieczycielowi bezpośrednio – to całość korespondencji odbywa się w języku obcym. O ile może to się wydawać uciążliwe i formalnie oba procesy są równoważne, to w praktyce nieco łatwiej jest uzyskać wyższe odszkodowanie poprzez bezpośrednie zgłoszenie. Wtedy też proces odszkodowania odbywa się według przepisów prawa obcego – obowiązującego na terenie państwa kolizji lub wypadku.

Nieco inaczej wygląda likwidacja szkód osobowych. Tutaj stosuje się zasady określone w Konwencji haskiej z roku 1971. 

Po wykonaniu wyceny, ubezpieczyciel dokonuje wypłaty odszkodowania.

Jeśli chodzi o kwotę odszkodowania – tutaj zdecydowanie bardziej opłacalne jest bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej. Odszkodowanie jest znacznie wyższe. Zgłoszenie szkody w Polsce, choć jest nieco prostsze – jest zwyczajnie nieopłacalne.

Sprawa sądowa – właściwość sądu w Polsce lub za granicą

Odwołanie przysługuje w miejscowo właściwym państwie – jeśli odwołanie do ubezpieczyciela nie przyniesie skutków, to sprawę kieruje się do właściwego sądu. Tutaj istnieją trzy możliwości potencjalnej właściwości sądów: 

  • według państwa, gdzie miała miejsce kolizja,
  • według państwa, którego obywatelem jest sprawca,
  • według państwa, którego obywatelem jest poszkodowany – czyli w Polsce.

Pozew składany za granicą – składa się w języku obcym, a także wiąże się on z koniecznością wyjazdów na zagraniczne rozprawy lub znalezieniem pełnomocnika procesowego za granicą.

Ten chaos co do właściwości sądowej, porządkuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012. Zgodnie z jego przepisami, pozew może zostać wniesiony w państwie członkowskim, w którym poszkodowany ma miejsce zamieszkania. Istnieje zatem możliwość pozwania zagranicznego zakładu ubezpieczeń przed polskim sądem. Sprawa będzie rozpatrywana w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w miejscu kolizji lub wypadku. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika.

Korzyści ze współpracy z nami przy bezpośrednim zgłoszeniu szkody zagranicznej

  • dużo wyższe odszkodowanie, wypłacone w możliwie szybkim terminie,
  • profesjonalna obsługa od początku do końca sprawy,
  • bezpośrednie zgłoszenie szkody zagranicznej u ubezpieczyciela sprawcy (za granicą),
  • tłumacz, prawnik (w tym zagraniczny), rzeczoznawca (w tym z właściwymi uprawnieniami) = cały zespół fachowców,
  • profesjonalny kosztorys sporządzony według właściwych (zagranicznych) stawek, cen – najczęściej w EURO,
  • profesjonalna pomoc prawna na każdym etapie sprawy,
  • prowadzenie całości korespondencji i ewentualnego sporu z ubezpieczycielem – w języku obcym, przez naszych fachowców, w tym prawników, tłumaczy, rzeczoznawców itp.

Zapraszamy do kontaktu.

UFG

PBUK

Zobacz inne wpisy

Szkoda całkowita wrak – co z nim zrobić ?

Szkoda całkowita wrak – co zrobić z pozostałością pojazdu po szkodzie ?

Szkoda całkowita wrak

Szkoda całkowita wrak

Szkoda całkowita wrak – definicja

Szkoda całkowita wrak (pozostałość pojazdu po szkodzie) – wiąże się z kwestią dalszego przeznaczenia wraku po takiej szkodzie. W dużej mierze również opcja dopłaty do odszkodowania zależeć może od przeznaczenia wraku po szkodzie.

W żadnej ustawie nie znajdzie się definicji szkody całkowitej – wraku. Co więcej, to samo pojęcie będzie mieć zupełnie inne znaczenie w kontekście naprawiania szkód z OC i AC.

Szkoda całkowita wrak – OC

W tym pierwszym przypadku za szkodę całkowitą uznaje się sytuację, gdy koszt naprawy samochodu przewyższa wartość pojazdu sprzed wypadku. Rozliczenie odszkodowania za szkodę  całkowitą w skrócie polega na tym, że po odliczeniu wartości wraku, ubezpieczyciel wypłaca nam różnicę w stosunku do wartości pojazdu przed szkodą.

Szkoda całkowita wrak – w szkodach z AC

Inaczej wygląda szkoda całkowita z AC. Tutaj ubezpieczyciele sami w umowach z klientem ustalają próg opłacalności, zwykle w granicach 70-90% wartości pojazdu. Tym samym wystarczy, by koszt naprawy okazał się wyższy, a ubezpieczyciel będzie mógł orzec szkodę całkowitą.

Bezpodstawne orzeczenie szkody całkowitej (wraku) – co robić ?

Orzeczenie szkody całkowitej ma wielkie znaczenie przy określaniu wysokości odszkodowania. Będzie ono o wiele niższe niż gdyby ubezpieczyciel wypłacił równowartość kosztów naprawy.

Dlatego też, jest opłacalne dla ubezpieczyciela, żeby orzec o szkodzie całkowitej (koszty naprawy przewyższają określony próg). Czasami dochodzi do tego bezpodstawnie, gdyż ubezpieczyciel celowo zaniży wartość pojazdu przed szkodą albo celowo zawyży wartość naprawy lub zrobi jedno i drugie. Jeśli ubezpieczyciel tak postąpił, to można złożyć odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. W dalszej kolejności można skierować sprawę do Rzecznika Finansowego lub sądu.

Czy można naprawić auto po szkodzie całkowitej (wraku) ?

Czasem zdarza się, że mimo orzeczenia szkody całkowitej poszkodowany chce naprawić pojazd. Oczywiście ma do tego prawo. Kwotę przyznaną tytułem odszkodowania należy przeznaczyć na naprawę, czasem dopłacając brakującą kwotę z własnych środków. Samochód po badaniach technicznych i spełniający wszystkie wymogi, może być użytkowany.

Co zrobić z wrakiem pojazdu po szkodzie całkowitej ?

Jeśli wyliczenie ubezpieczyciela jest prawidłowe i powstaje szkoda całkowita, wypłaca on nam odszkodowanie. Pozostała część – czyli wartość wraku i jego przeznaczenie to osobna kwestia. Suma odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela i wartość wraku powinna wynosić tyle, co wartość pojazdu przed szkodą.

Ubezpieczyciel zakłada, że poszkodowany sprzeda wrak. To jest podstawa jego wyliczeń. Od wartości pojazdu przed szkodą odejmuje wartość wraku i wypłaca odszkodowanie w tej wysokości. 

Cena wraku ustalana przez ubezpieczyciela może być zawyżona. Dzieje się tak, bo ubezpieczyciel chce wypłacić jak najmniejszą kwotę odszkodowania. Może też zdarzyć się, że nie ma w danej sytuacji możliwości sprzedaży wraku w jego rynkowej cenie, a także ubezpieczyciel może przedstawić niezbyt atrakcyjne oferty odkupu wraku. W takiej sytuacji można żądać, aby ubezpieczyciel wypłacił różnicę między dokonaną przez niego wyceną a rzeczywistą wartością sprzedaży.

Istnieją generalnie cztery opcje przeznaczenia wraku po szkodzie całkowitej:

  • sprzedaż całkowicie na własną rękę,
  • sprzedaż we współpracy z ubezpieczycielem,
  • sprzedaż ubezpieczycielowi,
  • naprawa pojazdu i dalsze jego użytkowanie bądź sprzedaż,

Należy pamiętać, że zawsze wypłacone odszkodowanie i kwota uzyskana za sprzedaż wraku – powinna być równa kwocie wartości pojazdu przed szkodą. Oczywiście jeśli sprzedamy pojazd po gorszych warunkach rynkowych na własną rękę, a ubezpieczyciel przedstawił lepsze warunki odkupu czy to przez niego czy innego kontrahenta, możemy mieć kłopot z uzyskaniem wyrównania od ubezpieczyciela. Jeśli jednak postępujemy zgodnie z kalkulacją i we współpracy czy porozumieniem z ubezpieczycielem, a wartość pojazdu przed szkodą przekracza kwoty przez nas uzyskane – należy zawsze ubiegać się o dopłatę lub wyrównanie. Czy to przez odwołanie lub sąd albo dopłatę do odszkodowania w kancelarii prawnej.

Czy ubezpieczyciel może pomóc w sprzedaży wraku (szkodzie całkowitej) ?

Ubezpieczyciel może również pomóc w sprzedaży wraku. Najczęściej współpracuje z firmami skupującymi uszkodzone pojazdy. Wystawia pojazd na aukcję internetową. Może też wskazać od razu konkretnego nabywcę pojazdu, który go bezpośrednio odkupi.

Taka sytuacja nie przenosi w żaden sposób obowiązku sprzedaży wraku na ubezpieczyciela, jak również w żaden sposób nie staje się on właścicielem pojazdu. Pomaga jedynie znaleźć miejsce, w którym można dokonać takiej sprzedaży.

Istnieje także druga możliwość, przejęcie wraku przez ubezpieczyciela. Jest to odkup wraku po ustalonej wycenie i to ubezpieczyciel wystawia pojazd na sprzedaż. Nie ma jednak takiego obowiązku. Wszystko zależy od dobrej woli ubezpieczyciela. W wielu przypadkach nie jest on zainteresowany taką współpracą i nabyciem pojazdu, lub oferuje znacznie gorsze niż rynkowe – warunki odkupu (głównie cenę).

O tym jak się odwołać czy skierować sprawę na ścieżkę sądową (różnice na szkodach całkowitych czasem mogą być znaczne kwotowo) najlepiej poinformować się w kancelarii prawnej. Można oczywiście, w niektórych przypadkach skorzystać z dopłaty do odszkodowania.

Zobacz inne wpisy

 

Więcej informacji:

Rzecznik Finansowy

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.