Szkody pożarowe odszkodowanie

Szkody pożarowe odszkodowanie

Szkody pożarowe odszkodowanie

Szkody pożarowe odszkodowanie

Odszkodowanie szkoda pożarowa stanowi najczęściej wysoką kwotę. Jeśli dotknęła nas szkoda majątkowa w postaci pożaru, oznacza to zazwyczaj dotkliwe i znacznych rozmiarów straty, których naprawa i wyrównanie wiąże się z wysokimi odszkodowaniami. Jednak zazwyczaj ubezpieczyciele – statystycznie w ponad 60% szkód pożarowych odszkodowanie jest zaniżone. Aby uzyskać właściwą wysokość odszkodowania w przypadku szkody pożarowej – można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, ale nawet jeśli podniesiona zostanie kwota odszkodowania, to i tak w praktyce nie zawsze jest ona równa należnej kwocie. Wtedy warto udać się do kancelarii odszkodowawczej, która wyrówna odszkodowanie do pełnej wysokości. Czasem nawet poprzez cesje, udaje się to zrobić w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy. W tak krótkim czasie możemy dysponować pieniędzmi, które możemy przeznaczyć na naprawę budynku. 

Odszkodowania po szkodach pożarowych

Wyrównanie do właściwej wysokości odszkodowania za szkodę pożarową odbywa się przez cesję lub prowadzenie sprawy w sądzie. Odszkodowanie pierwotnie wypłacone przez ubezpieczyciela, nawet po odwołaniu i ewentualnym dodatku, rzadko kiedy jest we właściwej wysokości.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że trzeba uważać na ugody proponowane przez ubezpieczycieli. Przy zawarciu ugody, całkowicie zrzekamy się praw do uzyskania większej kwoty odszkodowania i taką możliwość. Ugoda może być telefoniczna lub pisemna. W zamian za niewiele większą kwotę tracimy możliwość uzyskania pełnej kwoty odszkodowania.

Zasady i zalecenia – przepisy przeciwpożarowe

Właściciele obiektów budowlanych są zobowiązani do przestrzegania określonych zasad i zaleceń, które zostały nałożone na nich w Prawie budowlanym. Zarządcy budynków lub ich właściciele powinni poddawać obiekty budowlane kontroli okresowej – co najmniej raz w roku. Taka kontrola polega na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Szersza kontrola powinna odbywać się raz na 5 lat. W jej trakcie oprócz stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetykę budynku i jego otoczenia. Co 5 lat należy sprawdzać stan instalacji elektrycznej i piorunochronnej (połączenia, osprzęt, zabezpieczenia, środki ochrony od porażeń, oporność izolacji przewodów, uziemienia instalacji i aparatów). Kontrole muszą być przeprowadzane przez osoby posiadające do tego uprawnienia.

W przypadku zaniedbania kontroli – ubezpieczyciel będzie miał powód do wydania odmowy w zakresie odszkodowania za pożar. Jest to bowiem niewypełnienie obowiązków nałożonych przez ustawodawcę.

Ubezpieczenie – konieczność

Oczywiście, żeby uzyskać odszkodowanie za pożar (szkody majątkowe), należy mieć ubezpieczony budynek. Może to być obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych, wchodzących w skład gospodarstwa, dobrowolne ubezpieczenie budynków, na przykład od ryzyka wystąpienia pożaru. Czasem mimo posiadania ubezpieczenia – ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania poszkodowanemu.

Przyczyny odmów – pożary

Przyczyną odmowy może być brak wymaganych kontroli. W przypadku zwarcia instalacji, które były stare, ubezpieczyciel również może wskazać ten fakt jako przyczynę odmowy. Jeśli budynek podpalono, to taka okoliczność (stare instalacje lub brak przeglądu) nie może być przyczyną odmowy. Bardzo często dochodzi również do zatruć czadem. Jego przyczyną może być nieprawidłowe działanie urządzeń, niesprawna wentylacja lub niedrożne przewody kominowe. Inne przyczyny to brak ciągu, ciąg wsteczny.

W związku z powyższym należy pamiętać o ubezpieczeniu domu (budynku), a także obowiązkowych kontrolach określonych w Prawie budowlanym.

Podsumowanie

W przypadku odmowy wypłaty należy zawsze skontaktować się z profesjonalną kancelarią

odszkodowawczą. W przypadku wypłaty odszkodowania – należy sprawdzić w kancelarii ile ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowania za szkodę pożarową – czyli o ile zaniżył wypłatę. Taka wycena jest u nas bezpłatna i niezobowiązująca. Wypłata dopłaty do odszkodowania (wyrównanie) trwa zaś jedynie około 14 dni roboczych. Istnieje zatem możliwość szybkiego rozwiązania sprawy szkody pożarowej (odszkodowania) – tj. dopłaty do takich odszkodowań drogą cesji.

Zobacz inne wpisy

 

 

Kosztorys – gdzie najczęściej występują zaniżenia

Likwidacja szkody – dwie opcje

Kosztorysy ubezpieczycieli praktycznie zawsze zawierają zaniżenia. Należy o tym wiedzieć, ale również należy poszukiwać rozwiązania, które pomoże rozwiązać taki problem. Najlepszym wyjściem pod tym względem są dopłaty do odszkodowań. Zaniżenia kosztorysu są niestety codziennością. Dotyczą ponad 95% przypadków szkód likwidowanych w warsztatach (gotówkowo).

Jeśli doszło do kolizji lub wypadku, mamy dwie opcje likwidacji szkody (dwie metody). Jeśli mamy do

czynienia ze szkodą z OC sprawcy (z winy sprawcy), to możemy skorzystać:

  • z kosztorysowego lub
  • warsztatowego
    • sposobu likwidacji szkody.

Kosztorysowe rozliczenie szkody polega na określaniu wysokości odszkodowania w związku z kolizją lub wypadkiem pojazdu poprzez rzeczoznawcę wskazanego przez ubezpieczyciela. Bada on zakres uszkodzeń, a następnie po wykonaniu dokumentacji zdjęciowej czy innych dowodów, sporządza kosztorys. Określa w nim w jaki sposób i ile będzie kosztowała naprawa pojazdu, czyli przywrócenie go do stanu pierwotnego – sprzed wypadku. Określa on w kosztorysie rodzaj części zamiennych i wysokość stawek roboczo-godzin, a także koszty materiałów lakierniczych itp.

Likwidacja warsztatowa (bezgotówkowa) polega na tym, że ubezpieczyciel zwraca koszty naprawy na podstawie faktur. Poszkodowany nie uczestniczy w rozliczeniu, a podmiotem rozliczającym jest warsztat (serwis czy ASO).

Co zawiera kosztorys ?

Oczywiście istnieje pewien schemat wykonywania kosztorysu. Co prawda formularze i ich wygląd nieco od siebie odbiegają w różnych towarzystwach, jednak idea kosztorysu jest podobna w każdej firmie. Kosztorys powinien zawierać specyfikację czynności do wykonania przez warsztat, aby naprawić samochód. Ponadto, co ważne, każda czynność i część samochodowa czy materiał lakierniczy, musi zostać określony kwotowo (wartość). Potem kosztorys zawiera podsumowanie i kwotę całościową kosztów naprawy.

Ponad 95% kosztorysów przedstawianych przez rzeczoznawców ubezpieczycieli jest zaniżanych pod względem różnego rodzaju kosztów. Jeśli oczywiście mamy już kosztorys, który uwzględnia cały zakres uszkodzeń należy zatem w następnej kolejności sprawdzić czy i o ile ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania. Weryfikację kosztorysu możemy wykonać w pierwszej kolejności sami – sprawdzając ceny i stawki według posiadanych informacji. Ale najlepiej jeśli dokona tego rzeczoznawca korzystający z programu do wycen w odpowiednim systemie (Audatex, eurotax itp.). Jak wiadomo wykonanie takiej wyceny u rzeczoznawcy samochodowego posiadającego certyfikat i uprawnienia PZMOT jest dość

kosztowne. Koszt takiej usługi wynosi od 300 do 2000 zł (pełna opinia co do szkody), najczęściej 400- 1000 zł. W naszej kancelarii taka usługa jest bezpłatna i niezobowiązująca. Wycena obejmuje sprawdzenie poprawności kosztorysu pod kątem zaniżeń cen części, stawek roboczo-godzin oraz materiału lakierniczego itp. Często ubezpieczyciele wstawiają do kosztorysu niczym nieuzasadnione rabaty na część usług lub całość kosztorysu.

W prawidłowo wykonanym kosztorysie powinny znaleźć się informacje dotyczące m.in. liczbie i rodzaju czynności wykonanych przez mechanika, blacharza-lakiernika itp., częściach podlegających wymianie lub naprawie – wraz z ich cenami, jakość części podczas tworzenia kalkulacji, liczbie oraz stawek roboczo-godzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Zaniżony kosztorys – gdzie się zgłosić i co zrobić ?

Kosztorys (wycena, kalkulacja) naprawy po wypadku stanowi podstawę do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi, dlatego kosztorys musi zawierać wszystkie wymagane elementy. Jak wiadomo około 95% szkód jest zaniżanych przez ubezpieczycieli, w stopniu mniejszym lub większym. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju sposoby, aby zaniżyć w kosztorysie wartość naprawy pojazdu. Przykładowo jeśli auto jest już starsze, uszkodzenia są to dość duże – to ubezpieczyciel celem zaniżenia odszkodowania orzeka szkodę całkowitą. Zaniża też wtedy wartość pojazdu przed szkodą. Jeśli wartość naprawy przekracza wartość pojazdu, wtedy powstaje szkoda całkowita. Poszkodowany otrzymuje

zaniżone odszkodowanie oraz wrak, który może sprzedać lub zatrzymać/naprawić, ale bardzo często również szkody całkowite są rozliczane w sposób mocno krzywdzący dla niego. Przy szkodach częściowych ubezpieczyciele zaniżają koszty naprawy poprzez:

  • amortyzację części/stopień zużycia uszkodzonych części pojazdu,
  • zaniżanie kosztów robocizny,
  • stosowanie do wyceny zamienników,
  • rabaty na materiał lakierniczy,
  • rabaty na część kosztorysu/całość kosztorysu.

Jeśli tylko zatem mamy szkodę samochodową, warto od razu po uzyskaniu kosztorysu zwrócić się do kancelarii celem weryfikacji jego poprawności. Jeśli nie uwzględniono wszystkich części trzeba sporządzić odwołanie. Zaniżenia na kosztorysach są bardzo często wysokie. W naszej firmie uzyskają Państwo fachową (również bezpłatną i niezobowiązującą) weryfikację kosztorysu, a także profesjonalną pomoc w obsłudze szkody. Celem naszych działań jest uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zobacz inne wpisy

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.