Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Poniosłeś uszczerbek na zdrowiu ? Należy Ci się zadośćuczynienie!
Pomożemy uzyskać należne Ci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w prawidłowej (maksymalnej) wysokości
Należne Ci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu może obejmować nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale także zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz rekompensatę za utracone dochody. Nasi prawnicy od odszkodowań (zadośćuczynienie) skutecznie pomagają poszkodowanym uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy i od innych podmiotów odpowiedzialnych.
W sytuacji uszczerbku na zdrowiu osoba poszkodowana ma prawo do różnego rodzaju świadczeń, tym zadośćuczynienia i odszkodowań (różnego rodzaju świadczeń). Pomożemy przebrnąć przez wszystkie etapy postępowań, w tym sądowych. Załatwiamy wszystkie formalności i uzyskujemy możliwie najwyższe odszkodowania i zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu.
Najczęściej do szkód osobowych (uszczerbek na zdrowiu) dochodzi w przypadku:
- wypadków samochodowych,
- wypadków przy pracy,
- wypadków w rolnictwie,
- wypadek na chodniku,
- błędów medycznych.
Wyślij do nas dokumentację medyczną oraz ewentualnie dokumenty sprawy od ubezpieczyciela. Bezpłatna analiza dokumentów sprawy i wszystkie formalności załatwiamy online.
Skontaktuj się z nami pomożemy uzyskać wysokie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Uszczerbek na zdrowiu – zadośćuczynienie
I. Wypadki komunikacyjne
Wspieramy poszkodowanych w uzyskaniu następujących rodzajów odszkodowań i tzw. zadośćuczynień z tytułu wypadków komunikacyjnych:
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę z tytułu doznanych obrażeń ciała,
- zwrot kosztów leczenia szpitalnego i pozaszpitalnego,
- zwrot kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń kompensujących kalectwo,
- wyrównanie utraconego dochodu,
- zwrot kosztów opieki przez osoby trzecie,
- zwrot kosztów odpowiedniego lub lepszego odżywiania,
- zwrot kosztów przejazdów związanych z leczeniem, jak również odwiedzin osób bliskich,
- w przypadku niezdolności do pracy – renta wyrównująca utratę dochodów,
- w przypadku tzw. zwiększonych potrzeb – zwrot wydatków.
Zadośćuczynienie za wypadek jeśli poszkodowany poniósł uszczerbek na zdrowiu, może obejmować powyższe elementy. Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym najczęściej jest pokrywane z OC sprawcy (odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu), gdyż to jego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę, krzywdę i ma obowiązek naprawy, zwrotu kosztów leczenia itp, a także zadośćuczynienia za wypadek komunikacyjny.
W przypadku, gdy główny poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego poniósł śmierć na miejscu lub w wyniku doznanych obrażeń nasza firma może reprezentować bliskich poszkodowanego w postępowaniu o:
- jednorazowe odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej dla każdego z uprawnionych np. współmałżonka, dzieci, rodziców;
- zadośćuczynienie za krzywdę po śmierci osoby bliskiej dla każdego z ww. uprawnionych;
- zwrot kosztów związanych z pochówkiem i pogrzebem (m.in. zakupu trumny, wieńców, odzieży żałobnej, poczęstunku osób biorących udział w ceremonii pogrzebowej, wystawienia nagrobka itp.).
Nasza firma pomoże również w uzyskaniu odszkodowania z tytułu strat materialnych poniesionych w wyniku wypadku komunikacyjnego tj.
- zwrotu kosztów naprawy pojazdu,
- zwrotu kosztów holowania, zwrotu kosztów parkowania, a w uzasadnionych przypadkach także zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, utraconego dochodu (zarobku) itp.
Nasi prawnicy od odszkodowań i zadośćuczynienia – to wyspecjalizowani i profesjonalni fachowcy, którzy cieszą się wysoką renomą w zakresie świadczonych usług prawnych.
II. Wypadki przy pracy
Niestety wypadki w pracy są dość częste. Większość osób pokrzywdzonych nie ma świadomości swoich praw i jak wysokie zadośćuczynienie mogą uzyskać.
Jeśli miałeś wypadek w pracy, możesz otrzymać bezpłatną pomoc i wsparcie na każdym etapie procesu ubiegania się o odszkodowanie. Ponadto, możesz u nas sprawdzić czy należą Ci się jakieś dodatkowe świadczenia odszkodowawcze.
Większość przypadków kończy się wypłatą świadczeń z ZUS, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im dodatkowych świadczeń odszkodowawczych mających swoje źródło na gruncie prawa cywilnego.
Świadczenia, które możesz uzyskać przy wypadku w pracy to:
- Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę z tytułu doznanych obrażeń ciała,
- Zwrot kosztów leczenia szpitalnego i pozaszpitalnego,
- Zwrot kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń kompensujących kalectwo,
- Wyrównanie utraconego dochodu,
- Zwrot kosztów opieki przez osoby trzecie,
- Zwrot kosztów odpowiedniego lub lepszego odżywiania,
- Zwrot kosztów przejazdów związanych z leczeniem, jak również odwiedzin osób bliskich,
- Rentę wyrównująca utratę dochodów wynikającą z niezdolności do pracy
- Zwrot wydatków powstałych w wyniku tzw. zwiększonych potrzeb
III. Wypadki w rolnictwie
Urządzenia gospodarcze mogą być przyczyną wypadków oraz szkód. Każdy rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności OC. Ubezpieczenie to, jest podstawą wypłaty odszkodowania w momencie wypadku w rolnictwie.
Osoba poszkodowana w takim wypadku, może dochodzić swoich praw od:
- KRUS
Zgodnie z przepisami aktualnie procent uszczerbku stałego lub długotrwałego wynosi 700 zł jednorazowo w przypadku wypadku w rolnictwie lub choroby zawodowej.
- OC rolnika
Obowiązkowe ubezpieczenie, chroni osoby poszkodowane w wypadkach rolniczych, a jednocześnie chroni rolnika. W razie wypadku na terenie gospodarstwa rolnego osoba poszkodowana otrzyma rekompensatę za poniesione straty od ubezpieczyciela. Aktualnie sumy gwarancyjne wynoszą odpowiednio 1000000 EURO w przypadku szkód majątkowych i 5000000 EURO w przypadku szkód osobowych.
Jeśli osoba poszkodowana nie posiadała OC, to należy się jej odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, czyli rolnika, jego rodzinę, pracowników, a także osoby, które świadczą pomoc sąsiedzką lub doraźne usługi typu pilna naprawa urządzenia.
Każda osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów związanych z wypadkiem, odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów, rentę na zwiększone potrzeby, rentę uzupełniającą, kapitalizację renty, a także zwrot utraconych zarobków.
IV. Wypadek na chodniku
Jeśli uległeś wypadkowi na chodniku tj. np. poślizgnięcie lub upadek, taką sytuację, należy zgłaszać. Nie musisz czekać do końca leczenia ze zgłoszeniem roszczenia dotyczącego odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Wstępna analiza sytuacji jest bezpłatna. Dowiedz się czy należy Ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie w związku z taką sytuacją.
Za szkodę odpowiada zarządca lub właściciel drogi lub nieruchomości.
Odszkodowanie może obejmować koszty leczenia oraz rehabilitacji, a także utracony dochód na skutek niezdolności do pracy, czy koszty dojazdów i opieki.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe w pierwszej kolejności starają się odmawiać wypłaty odszkodowania szukając ku temu różnych uzasadnień. Dlatego należy pamiętać, że to osoba Poszkodowana, dochodząca swoich roszczeń musi wskazać dowody potwierdzające winę podmiotu odpowiedzialnego za szkodę.
Dowody takie to:
- karta czynności ratunkowych z pogotowia ratunkowego, wraz z opisem przyczyny upadku,
- policja, straż miejska – ewentualnie notatka z czynności,
- zdjęcia z miejsca zdarzenia, np. telefonem komórkowym (stan nawierzchni i uszkodzenia ciała),
- świadkowie zdarzenia – pobrać od takich osób imię i nazwisko oraz numery telefonów,
- dane zarządcy – w przypadku chodników – najczęściej odpowiada gmina, przystanki i drogi osiedlowe – spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa,
- dokumentacja medyczna, rachunki, faktury za leczenie, koszty dojazdu itp.

uszczerbek na zdrowiu
Co obejmują nasze usługi w zakresie zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu ?
-
Ocena szkody i wysokości odszkodowania:
- Profesjonalna ocena stopnia uszczerbku na zdrowiu i wysokości należnego odszkodowania.
- Analiza dokumentacji medycznej i ubezpieczeniowej.
-
Negocjacje z ubezpieczycielami:
- Prowadzenie negocjacji z ubezpieczycielami w celu uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania.
- Reprezentacja klienta w kontaktach z ubezpieczycielami.
-
Odwołania od decyzji ubezpieczycieli:
- Sporządzanie odwołań od decyzji ubezpieczycieli i reprezentacja klienta w postępowaniu odwoławczym.
- Wsparcie w składaniu skarg do Rzecznika Finansowego.
-
Postępowania sądowe:
- Prowadzenie postępowań sądowych w celu uzyskania sprawiedliwego odszkodowania.
- Reprezentacja klienta przed sądem.
-
Wsparcie medyczne i psychologiczne:
- Współpraca z lekarzami specjalistami i psychologami w celu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej i psychologicznej.
- Pomoc w organizacji leczenia i rehabilitacji.
-
Doradztwo prawne:
- Profesjonalne doradztwo prawne w zakresie prawa ubezpieczeniowego, cywilnego i medycznego.
- Pomoc w zrozumieniu praw i obowiązków związanych z uzyskiwaniem odszkodowania.
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
-
Doświadczenie i wiedza: Nasza kancelaria zatrudnia specjalistów (przede wszystkim prawników w zakresie uszczerbku na zdrowiu, w tym odszkodowań i zadośćuczynienia) z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze spraw związanych z uszczerbkiem na zdrowiu i innego rodzaju szkodami na osobie.
-
Indywidualne podejście: Każda sprawa jest traktowana indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki danego przypadku. Nasi prawnicy od odszkodowań w zakresie uszczerbku na zdrowiu zawsze starają się pomóc klientowi.
-
Profesjonalna reprezentacja: Zapewniamy profesjonalną reprezentację na każdym etapie procesu odszkodowawczego. Nasi prawnicy w zakresie uszczerbku na zdrowiu to profesjonalni fachowcy. Prawnicy od spraw zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu profesjonalnie zastępują klienta przed sądami i ubezpieczycielami.
-
Bezpłatna konsultacja: Pierwsza konsultacja jest bezpłatna, co pozwala na zapoznanie się z naszą ofertą i uzyskanie odpowiedzi na wszystkie pytania. Po analizie dokumentów, prawnik wyspecjalizowany w zakresie spraw od uszczerbku na zdrowiu przygotowuje ofertę dla poszkodowanego, która może prowadzić do zawarcia umowy o prowadzenie sprawy odszkodowania (zadośćuczynienia).
Jeśli doznałeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy lub innej sytuacji, nie zwlekaj z działaniem.
Skontaktuj się z nami już dziś i skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy w uzyskaniu należnego odszkodowania i/lub zadośćuczynienia.
tel. 797950034
e-mail: biuro@odszkodowania-cars.pl
adres: 32-740 Łapanów 369/2
Przydatne linki:
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Uszkodzenie organizmu i zdrowia, może stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Świadczenie to przysługuje osobom, które doznały szkody na skutek spowodowanych przez czynniki losowe, osoby trzecie, lub przez nie same. Mogą to być przykładowo: wypadek komunikacyjny z winy sprawcy, wypadek przy pracach rolniczych, wypadek w pracy, w tym z lub na miejsce jej wykonywania, choroba zawodowa Czym innym jest też odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu i za rozstrój zdrowia.
Na czym polega uszczerbek na zdrowiu ? Definicja uszczerbku na zdrowiu
Uszczerbek na zdrowiu to każde naruszenie sprawności organizmu lub funkcji życiowych człowieka spowodowane przez uraz, chorobę, wypadek lub inne czynniki zewnętrzne. Może mieć charakter czasowy lub trwały, a jego ocena jest kluczowa w sprawach związanych z odszkodowaniami, rentą czy odpowiedzialnością prawną sprawcy szkody.
Rodzaje uszczerbku na zdrowiu
Uszczerbek na zdrowiu czasowy (nietrwały. Obejmuje urazy, które ulegają poprawie lub całkowitemu wyleczeniu po pewnym czasie (np. złamanie, skręcenie, infekcja). Nie powoduje trwałych konsekwencji dla funkcjonowania organizmu. Uszczerbek na zdrowiu trwały (długoterminowy lub dożywotni. Skutki są nieodwracalne lub bardzo trudne do całkowitego wyleczenia (np. amputacja paraliż, utrata wzroku). Może powodować trwałą niezdolność do pracy i wymagać stałej opieki medycznej
Ocena stopnia uszczerbku na zdrowiu
W Polsce do oceny uszczerbku na zdrowiu stosuje się tabele zawarte w przepisach prawnych, np.: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej określające procentowy stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu dla różnych urazów. Ubezpieczyciele i sądy mogą korzystać z własnych tabel, aby oszacować wysokość odszkodowania. Przykłady: ✅ Złamanie nogi – 5-20% uszczerbku na zdrowiu (w zależności od rodzaju złamania i jego skutków). ✅ Utrata wzroku w jednym oku – 30-40% uszczerbku. ✅ Paraliż kończyn dolnych – 80-100% uszczerbku.
Co zrobić po doznaniu uszczerbku na zdrowiu?
Zabezpiecz zdrowie – jak najszybciej skorzystaj z pomocy lekarskiej i wykonaj niezbędne badania. Zbierz dokumentację medyczną – uzyskaj zaświadczenia lekarskie, wyniki badań, wypisy ze szpitala. Zgłoś szkodę – jeśli uraz wynika z wypadku (np. komunikacyjnego, w pracy), powiadom odpowiednią instytucję (ubezpieczyciela, ZUS, pracodawcę). Zbierz dowody – zdjęcia obrażeń, świadkowie, protokoły policyjne/powypadkowe mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Skonsultuj się z ekspertem ds. odszkodowań lub prawnikiem – pomoże oszacować wysokość roszczeń i poprowadzi sprawę.
Co obejmuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu? Jakie są elementy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu ma na celu pokrycie strat finansowych i zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Może obejmować: 🔹 Koszty leczenia – wizyty u lekarzy, operacje, rehabilitacja, leki, sprzęt medyczny, środki farmakologiczne i sprzęt ortopedyczny. 🔹 Koszty dojazdów – transport do placówek medycznych, na rehabilitację. 🔹 Utracone dochody – jeśli uraz uniemożliwił pracę, można domagać się zwrotu utraconych zarobków. 🔹 Koszty opieki – jeśli po wypadku wymagana jest pomoc osób trzecich. 🔹 Zadośćuczynienie za ból i cierpienie – rekompensata za doznany fizyczny i psychiczny dyskomfort. 🔹 Koszty dostosowania mieszkania – np. montaż podjazdów, przystosowanie łazienki w przypadku trwałej niepełnosprawności. 🔹 Renta powypadkowa – jeśli uszczerbek powoduje trwałą niezdolność do pracy. 🔹Koszty przekwalifikowania się - gdy poniesione szkody uniemożliwiają dalsze wykonywanie zawodu.
Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu – czym jest?
Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne wypłacane osobie poszkodowanej w celu rekompensaty za ból, cierpienie fizyczne i psychiczne spowodowane urazem. Różni się od odszkodowania, które pokrywa wyłącznie straty materialne (np. koszty leczenia).
Co obejmuje zadośćuczynienie?
🔹 Cierpienie fizyczne – ból, ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, długotrwała rehabilitacja. 🔹 Cierpienie psychiczne – stres, depresja, traumy, obniżenie jakości życia. 🔹 Trwałe skutki urazu – np. oszpecenie, kalectwo, amputacje, utrata zdolności do samodzielnego życia. 🔹 Ograniczenia w życiu prywatnym i zawodowym – brak możliwości uprawiania sportu, pracy czy prowadzenia dotychczasowego stylu życia.
Ile można dostać zadośćuczynienia?
Nie ma sztywnej tabeli określającej wysokość zadośćuczynienia, ale sądy i ubezpieczyciele biorą pod uwagę: ✅ Stopień uszczerbku na zdrowiu (np. 10%, 20%, 50%) ✅ Skutki urazu dla życia prywatnego i zawodowego ✅ Czas trwania leczenia i rehabilitacji ✅ Indywidualną sytuację poszkodowanego Przykładowe kwoty: 💰 Lekkie złamanie – kilka tysięcy złotych 💰 Utrata kończyny – kilkaset tysięcy złotych 💰 Poważne uszkodzenie mózgu – nawet kilka milionów złotych Wysokość zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu jest sprawą indywidualną i często skomplikowaną. Wyceny dokonuje nasz prawnik, który analizuje dokumentację medyczną ze wskazanymi rozpoznanymi obrażeniami ciała.
Kto wypłaca odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Zdarza się, że osoby poszkodowane w wypadkach nie są do końca świadome, kto płaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Warto zatem wiedzieć, że obowiązek ten obciąża zakład lub towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie pracodawcę lub osobę fizyczną będącą sprawcą wypadku. Dlatego, nie ma powodu, aby rezygnować z uzyskania odszkodowania i/lub zadośćuczynienia, zwłaszcza jeśli podmiot odpowiedzialny lub sprawca, jest ubezpieczony. Jeśli poniosło się szkodę w wyniku np. wypadku drogowego, to wniosek o zapłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu składa się do ubezpieczyciela. Jeśli zaś uszczerbek jest związany z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową – o wypłatę odszkodowania wnioskować należy do pracodawcy. Zobowiązanie to w tych przypadkach, jest pokrywane przez ZUS.
Ile trwa uzyskiwanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
W przypadku ubiegania się o odszkodowanie z ZUS, urząd ten ma obowiązek udzielić poszkodowanemu odpowiedzi w przeciągu 14 dni. Następnie nie później niż 30 dni od tego momentu zakład wypłaca odszkodowanie. Czas uzyskania odszkodowania u ubezpieczyciela zależy od kilku czynników, ale średnio trwa od kilku tygodni do kilku lat.
Standardowy proces i terminy
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy lub własnego TU – najlepiej jak najszybciej (zazwyczaj do 3 lat od zdarzenia, w przypadku szkód komunikacyjnych nawet do 20 lat). Decyzja ubezpieczyciela – zgodnie z prawem ma 30 dni od zgłoszenia na wypłatę odszkodowania lub wydanie decyzji. Może przedłużyć ten termin do 90 dni, jeśli sprawa jest skomplikowana. Negocjacje z ubezpieczycielem – jeśli kwota jest zbyt niska, można się odwołać, co zajmuje kilka tygodni lub miesięcy. Sprawa sądowa (jeśli konieczna) – jeśli ubezpieczyciel nie chce wypłacić sprawiedliwej kwoty, sprawa trafia do sądu. Proces może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od skomplikowania sprawy.
Co wpływa na czas oczekiwania?
⏳ Rodzaj urazu – trwałe uszkodzenia ciała wymagają pełnej dokumentacji medycznej i dłuższego procesu oceny. ⏳ Skomplikowanie sprawy – wypadki wieloosobowe lub trudne do udowodnienia przypadki mogą wydłużyć procedurę. ⏳ Postawa ubezpieczyciela – niektóre firmy celowo zaniżają odszkodowanie, co zmusza do odwołań lub procesu sądowego.
Jak przyspieszyć uzyskanie odszkodowania?
✅ Jak najszybciej zgłoś szkodę. ✅ Zbierz kompletną dokumentację (opinie lekarskie, rachunki za leczenie, świadectwa rehabilitacji). ✅ Skorzystaj z pomocy kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, jeśli sprawa jest skomplikowana.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – co jest potrzebne do uzyskania odszkodowania? Dokumenty
Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów i przejście przez formalny proces zgłoszenia szkody. 1. Dokumentacja medyczna (kluczowa podstawa roszczenia) 📄 Karta informacyjna ze szpitala 📄 Wyniki badań (RTG, tomografia, USG, rezonans itp.) 📄 Opinia lekarska o stanie zdrowia i rokowaniach 📄 Zaświadczenia o leczeniu, rehabilitacji i przyjmowanych lekach 📄 Dokumenty potwierdzające trwały uszczerbek na zdrowiu 2. Dokumentacja związana z wypadkiem (jeśli uszczerbek wynika z konkretnego zdarzenia) 📄 Protokół policyjny (np. przy wypadku komunikacyjnym) 📄 Oświadczenie sprawcy (jeśli zdarzenie miało miejsce np. na drodze) 📄 Protokół BHP (w razie wypadku w pracy) 📄 Zeznania świadków 3. Dowody finansowe na poniesione koszty 📄 Faktury i rachunki za leczenie, leki, rehabilitację 📄 Koszty dojazdów do lekarzy i na rehabilitację 📄 Koszty dostosowania mieszkania do nowych warunków (np. wózek inwalidzki, poręcze) 📄 Dokumenty potwierdzające utracone dochody (np. zwolnienia lekarskie, PIT) 4. Wniosek do ubezpieczyciela. Należy go złożyć do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub do własnego ubezpieczyciela (np. polisa NNW). Powinien zawierać opis zdarzenia, opis skutków zdrowotnych i żądaną kwot odszkodowania. 5. Ewentualna opinia biegłego lekarza. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przydatna może być ekspertyza medyczna określająca procentowy uszczerbek. Ubezpieczyciel może skierować poszkodowanego na badanie lekarskie przez swojego lekarz orzecznika.
Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel zaniży kwotę lub odmówi wypłaty?
✅ Złożyć odwołanie – trzeba wskazać nowe dowody i argumenty. ✅ Skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej lub prawnika. ✅ W ostateczności – skierować sprawę do sądu.
Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Aby uzyskać , trzeba przejść przez kilka etapów. Oto kluczowe kroki: 1. Zgromadzenie dokumentacji medycznej 📌 Karta informacyjna ze szpitala 📌 Wyniki badań (RTG, MRI, tomografia, USG) 📌 Zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia 📌 Dokumenty rehabilitacyjne i opinie specjalistów ✅ Ważne: Jeśli uraz spowodował trwały uszczerbek, konieczna będzie ekspertyza medyczna określająca procentowy uszczerbek na zdrowiu. 2. Zebranie dowodów dotyczących zdarzenia 📌 📌 Protokół policyjny (jeśli uraz wynika z wypadku komunikacyjnego, pobicia itp.) 📌 Oświadczenie sprawcy (np. w kolizjach drogowych) 📌 Zeznania świadków 📌 Protokół BHP (w przypadku wypadku w pracy) 📌 Monitoring (jeśli zdarzenie miało miejsce w miejscu publicznym) ✅ Im więcej dowodów, tym większa szansa na wysokie odszkodowanie. 3. Udokumentowanie kosztów leczenia i strat finansowych 📌 Faktury i rachunki za leczenie, rehabilitację i leki 📌 Koszty dojazdów do placówek medycznych 📌 Dokumenty potwierdzające utracone dochody (np. zaświadczenie od pracodawcy) 📌 Koszty dostosowania mieszkania do nowych warunków (np. wózek inwalidzki, sprzęt ortopedyczny) ✅ Jeśli uszczerbek na zdrowiu wpływa na przyszłe zarobki, można ubiegać się o rentę powypadkową. 4. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela 📌 Wniosek do ubezpieczyciela sprawcy (np. OC sprawcy wypadku) lub własnej polisy (NNW, ZUS) 📌 Opis zdarzenia i jego skutków zdrowotnych 📌 Żądana kwota odszkodowania ✅ Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji, ale w skomplikowanych przypadkach termin może być wydłużony do 90 dni. 5. Odwołanie w przypadku niskiego odszkodowania 📌 Jeśli ubezpieczyciel zaniży kwotę, można się odwołać, przedstawiając nowe dowody. 📌 Można negocjować kwotę odszkodowania. ✅ Jeśli odwołanie nie przynosi efektu, można skierować sprawę do sądu. 6. Sprawa sądowa (jeśli to konieczne) 📌 Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty lub oferuje zbyt niską kwotę, można pozwać go do sądu. 📌 Sąd może przyznać wyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie. ✅ Proces sądowy trwa dłużej, ale często pozwala uzyskać znacznie wyższą kwotę. Podsumowanie – jak skutecznie uzyskać odszkodowanie? ✔ Jak najszybciej zgłoś szkodę i zbierz pełną dokumentację ✔ Dokumentuj wszystkie koszty i skutki zdrowotne ✔ W razie problemów skorzystaj z pomocy kancelarii odszkodowawczej lub prawnika