Odszkodowanie za wypadek – zadośćuczynienie i renta

Zadośćuczynienie i renta wiążą się ze szkodami na osobie (zdrowotnymi). Oczywiście w przypadku takich szkód powstaje również kwestia odszkodowania (np. pokrycia kosztów leczenia itp.), ale to zadośćuczynienie i renta stanowią metody restytucji (naprawy szkody, odszkodowania), które są typowe tylko i wyłącznie dla szkód niemajątkowych, czyli zdrowotnych. Uszczerbek na zdrowiu wiąże się zazwyczaj nie tylko z odszkodowaniem, ale także zadośćuczynieniem. W skrajnych wypadkach, także z rentą.

W przypadku powstania wypadku drogowego, bardzo często dochodzi do strat ludzkich i wiele osób zostaje rannych. Najbardziej skomplikowaną kwestią pozostają roszczenia osób poszkodowanych w takich wypadkach (rannych) – najczęściej chodzi właśnie o zadośćuczynienie i rentę.

zadośćuczynienie i renta

zadośćuczynienie i renta

Roszczenia osób poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym (zadośćuczynienie i renta)

W Polsce w 2023r. doszło do ponad 23000 wypadków, w których zginęło ponad 2500 osób, a około 24340 osób zostało rannych.

Liczba wypadków w Polsce w 2023 roku:

Według danych Komendy Głównej Policji:

  • W 2023 roku w Polsce doszło do 21 322 wypadków drogowych
  • W wyniku tych wypadków zginęło 2 586 osób, a 24 347 zostało rannych

Sprawca wypadku a ubezpieczyciel – podstawa odszkodowania dla poszkodowanego – zadośćuczynienie i renta

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu (zgodnie z art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Jeżeli doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem pojazdu mechanicznego, powinieneś w pierwszej kolejności zgłosić swoją szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Jak dowiedzieć się, gdzie sprawca ma ubezpieczenie OC?

Możesz to sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Wystarczy znać numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu.

Szkoda o charakterze majątkowym – odszkodowanie

Jeżeli miałeś „szczęście w nieszczęściu” i w wypadku komunikacyjnym doznałeś jedynie strat majątkowych (na mieniu*), możesz domagać się odszkodowania.

– to znaczy: nie doznałeś szkód na osobie, zniszczono elementy Twojego majątku, np. samochód

Wysokość odszkodowania, którego możesz się domagać, będzie zależeć od szkody, jakiej doznałeś. Jeżeli uszkodzeniu uległ Twój samochód, sprawca wypadku powinien zwrócić Ci koszty jego naprawy.

Szkoda o charakterze niemajątkowym (osobista, zdrowotna, uszczerbek na zdrowiu) – kwestia zadośćuczynienia i renty

Jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego doznałeś uszczerbku na zdrowiu, możesz żądać:

  • zadośćuczynienia (art. 445 Kodeksu cywilnego);
  • odszkodowania (art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego);
  • renty (art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego).

Zadośćuczynienie przyznawane jest za doznaną krzywdę, tj. ból, cierpienie, straty niemajątkowe. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia bierze się pod uwagę m.in.:

  • obrażenia doznane w wypadku komunikacyjnym,
  • charakter uszczerbku na zdrowiu,
  • wiek poszkodowanego itd.

Odszkodowanie jest natomiast świadczeniem należnym poszkodowanemu jako naprawienie szkody majątkowej wywołanej uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Odszkodowanie ma zatem służyć pokryciu m.in. kosztów leczenia, kosztów zakupu leków i sprzętu medycznego, kosztów przejazdów do ośrodków świadczących pomoc medyczną lub zapewniających rehabilitację czy kosztów rehabilitacji.

Czymś zupełnie odmiennym od powyższych świadczeń jest renta, która stanowi świadczenie wypłacane cyklicznie (np. co miesiąc). Jej celem również jest rekompensata szkody majątkowej powstałej wskutek uszkodzenia ciała poszkodowanego. Możesz żądać renty na wypadek całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej lub renty z powodu zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Rentę ustala się, aby poszkodowany miał możliwość pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Niejednokrotnie ciężko jest dokonać wyboru, czy dochodzić odszkodowania, czy jednak skapitalizowanej renty. Jeżeli byłeś ofiarą wypadku komunikacyjnego, masz problem z ustaleniem rodzajów i wysokości roszczeń czy też chcesz skorzystać z profesjonalnej porady, skontaktuj się z Nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Możesz również zadzwonić lub wysłać e-maila. Pomożemy Ci odpowiednio zająć się Twoją sprawą.

`

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.