Utrata wartości handlowej – czyli ile samochód traci na wartości po kolizji ?

Czym jest utrata wartości handlowej

Auto powypadkowe jest praktycznie zawsze tańsze niż auto tej samej klasy (marka, model, rocznik, wyposażenie i wersja, przebieg etc.), które kolizji nie miało. Wartość rynkowa pojazdu bezwypadkowego i powypadkowego – o tych samych parametrach, zawsze dość znacznie odbiega od w tych obu przypadkach. Przede wszystkim, wiele osób nie chce kupować samochodu powypadkowego. Przez to jego wartość spada. Jest to spowodowane tym, że samochód taki jest uznawany za potencjalnie nieco mniej sprawny, zwłaszcza jeśli nie mamy dokładnych danych jak samochód naprawiono, gdzie (przykładowo czy w serwisie czy w zwykłym warsztacie), jakich części użyto podczas naprawy (oryginały czy zamienniki niższej jakości).

Utrata wartości handlowej pojazdu oznacza zatem sumę, o którą nasz samochód utracił na wartości. Jest to niezależne od tego, czy nasz samochód przejdzie całkowitą naprawę i będzie w pełni sprawny do użytku.

Większość poszkodowanych nie wie o przysługującym im prawie do odszkodowania za utratę wartości handlowej. Ubezpieczyciele nie informują zaś o tej możliwości. Bardzo często również odmawiają tego odszkodowania twierdząc, że samochód nie stracił na wartości.

Sposób obliczenia utraty wartości handlowej

Instrukcja sporządzania utraty wartości handlowej powstała w 2009r. Została stworzona przez stowarzyszenie rzeczoznawców samochodowych. Zawiera ona dokładne wskazówki jak obliczyć utratę wartości handlowej. Ubytek ceny samochodów osobowych możemy obliczać wówczas, jeśli były one utrzymywane w dobrym stanie, miały przeglądy techniczne, a także nie użytkowaliśmy ich dłużej niż 6 lat. W przypadku: motocykli, autobusów – okres eksploatacji wynosi 3 lata, samochodów ciężarowych – 4 lata.

Jeżeli zostały uszkodzone elementy poszycia zewnętrznego nadwozia, wówczas możemy mówić o maksymalnie 3-procentowym ubytku. Jeżeli natomiast dojdzie do uszkodzenia elementów nieodejmowalnych, to wartość ta wzrasta do 7 procent.

W skład wyceny przygotowywanej przez ubezpieczyciela według w/w instrukcji, wchodzą:

  • utrata wartości,
  • wartość rynkowa samochodu,
  • ilość miesięcy użytkowania auta,
  • wartość samochodu przed wypadkiem i po wypadku,
  • ubytek wartości wynikający z użytkowania i zakresu uszkodzeń (w ciągu 2 tygodni użytkowania pojazdu.

Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu ?

Jak wiadomo, jeśli pojazd spełnia powyższe warunki, to możemy ubiegać się oprócz zwykłego odszkodowania za naprawę pojazdu, również o wyrównanie z tytułu utraty wartości handlowej (odszkodowanie). Przedawnienie w tym wypadku również wynosi 3 lata – podobnie jak w przypadku odszkodowań komunikacyjnych (za naprawę). Oczywiste jest, że pojazd musi zostać naprawiony, czyli musi mieć usunięte wszystkie usterki. Dopiero w takiej sytuacji można obliczyć ile faktycznie samochód kosztuje w danym momencie. Od kwoty wyceny sprzed wypadku czy kolizji należy odjąć kwotę wartości pojazdu według wyceny po szkodzie. W momencie szkody samochód nie mógł być powypadkowy, powinien być także utrzymany w dobrym stanie, a także posiadać oryginalne części a nie zamienniki.

Jeśli pojazdy były zadbane i pozbawione wad, to nawet jeśli są starsze niż 6 lat, ubezpieczyciel może przyznać odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej. Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać należnych pieniędzy w przypadku starszych samochodów osobowych. Wynika to z metod, jakie stosują kosztorysanci, ponieważ według nich pojazdu, który ma więcej niż 6-8 lat nie opłaca się naprawiać, a procent wartości auta jest niewielki. Przepisy nie precyzują jednak wieku uszkodzonego pojazdu, w przypadku którego można starać się o odszkodowanie.

Celem uzyskania odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej, niezbędne jest złożenie wniosku, który będzie zawierał dane i informacje na temat pojazdu. Przede wszystkim, całkowity przebieg czy czas użytkowania. Ubezpieczyciele korzystają z wytycznych ustalonych przez rzeczoznawców samochodowych. Wyceny wartości pojazdu są sporządzane według ściśle określonego wzoru. Po uzyskaniu wyceny możemy ustalić sami czy przedstawiona przez ubezpieczyciela kwota nie jest zaniżona. Jeśli ubezpieczyciel zaniżył tę kwotę, to należy powołać własnego niezależnego rzeczoznawcę, który wyliczy utratę wartości handlowej. Warto przedstawić ceny podobnych modeli samochodów bezwypadkowych i powypadkowych.

Ponadto, należy pamiętać również, że szkoda może dotyczyć części metalowych pojazdu. Nie szacuje się utraty wartości handlowej w pojazdach, w których doszło do uszkodzenia np. zespołów elektrycznych. To samo dotyczy części plastikowych, lamp oraz szyb. Istotne jest, że jeśli uszkodzeniu uległy części, które można bez problemu wymienić w całości bez ingerencji w konstrukcję auta, to wartość pojazdu po naprawie będzie taka sama, jak wartość pojazdu nieuszkodzonego. W 2002r. SN zajął stanowisko, że każdy właściciel uszkodzonego pojazdu może ubiegać się o odszkodowanie, bez względu na to, czy pierwotnie chciał sprzedać auto, czy wciąż chciał go użytkować.

Zobacz inne wpisy

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.