Uszkodzenie bagażu przy szkodach z AC

Odpowiedzialność z AC – definicja bagażu i mienia przewożonego

Ubezpieczenie sprzętu osobistego czy bagażu w przypadku AC, dotyczy najczęściej osób, które wiedzą, że często przewożą takie rzeczy w samochodzie. Sprzęty elektroniczne np. laptopy czy smartfony to bardzo często dość drogie gadżety. Uszkodzenie bagażu przy szkodzie z AC może być bardzo kosztowne, warto sprawdzić czy polisa i OWU obejmują takie odszkodowania.

Większość ubezpieczycieli stosuje dość szeroką definicję bagażu na potrzeby umów ubezpieczeń AC. Przez bagaż należy zatem rozumieć przede wszystkim, teczkę, torebki, plecaki, aktówki, wózek, chodzik, sprzęt rehabilitacyjny, foteliki (można je też dodatkowo dobezpieczyć u niektórych ubezpieczycieli), przenośne sprzęty elektroniczne (telefony, komputery, nawigacje), okulary optyczne i przeciwsłoneczne, odzież, walizki i torby.

Bagażem według definicji przyjmowanych przez firmy ubezpieczeniowe nie jest gotówka, środki płatnicze, dokumenty i zbiory kolekcjonerskie. Ochrona nie obejmuje także przewożonych przesyłek czy ładunków. Niektóre firmy w ogóle rezygnują z domyślnego objęcia bagażu zakresem ochrony ubezpieczeniowej. W zamian za to trzeba wykupić dodatkowy zakres w pakiecie specjalnym tj. dodatkowe ubezpieczenie bagażu przy AC. Zakres takiej ochrony obejmuje rzeczy przewożone wewnątrz samochodu lub w zewnętrznym bagażniku, a w razie ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży/rabunku, a odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do pewnej kwoty.

Ubezpieczenia uszkodzeń bagażu przy szkodach z AC mogą znacznie się od siebie różnić. Niektóre z nich chronią tylko przed rabunkiem, ale już zniszczeniem w wyniku stłuczki czy wypadku – nie. Część z nich działa tylko na terenie Polski, inne również za granicą. Dlatego przed wykupem polisy AC – warto sprawdzić jaki mamy zakres ochrony w różnych wariantach polisy.

Bagaż zewnętrzny

Jeśli dokonujemy przewozu dużej liczby przedmiotów o dużych gabarytach np. podczas przeprowadzki czy remontu, korzystamy często z bagażników zewnętrznych. Do bagażników zewnętrznych ładujemy również bagaż podczas dalszych podróży. Są one montowane na dachu. Są one narażone na uszkodzenie lub kradzieże. Każda polisa AC posiada odrębne i indywidualne postanowienia AC (OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W nich to zawarte są postanowienia i warunki odpowiedzialności

ubezpieczyciela za uszkodzenia bagażu. Ubezpieczyciele obejmują zakresem ochrony również te bagażniki zewnętrzne, ale zależy wiele od postanowień szczegółowych. Czyli przykładowo jeśli nie przymocowaliśmy trwale bagażnika i nie domknęliśmy zamków, to jeśli dojdzie do kradzieży, możemy nie uzyskać odszkodowania.

Jak widać, firmy które oferują tego typu ubezpieczenie, zwykle obejmują ochroną również bagaż przymocowany do zewnętrznego bagażnika. Oczywiście w jego przypadku zastosowanie mają dodatkowe obostrzenia m. in. konieczność trwałego przymocowania bagażnika/boksu i zamknięcie zamków zabezpieczających.

Najczęściej nie są objęte odszkodowaniem szkody powstałe na skutek niewłaściwego załadowania pojazdu lub niewłaściwego przewożenia ładunku lub bagażu. W związku z powyższym, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za ładunek lub bagaż wewnętrzny czy zewnętrzny, jeśli nie zadba on o właściwe przymocowanie i zamknięcie bagażnika w przypadku kradzieży. Jeśli także dojdzie do kolizji i powstanie szkoda na bagażu, to również ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania z AC.

Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele odmawiają wypłat odszkodowań z AC, jeśli przewożony bagaż był źle zabezpieczony i spowodował sam w sobie szkodę. Przykładowo, jeśli przewozimy laptop, który w trakcie kolizji zostanie uszkodzony, a dodatkowo uszkodzi szybę, a był nieodpowiednio zabezpieczony w trakcie jazdy, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC tylko za laptop, ale już nie za rozbitą

Jak ubiegać się o odszkodowanie z AC przy uszkodzeniu bagażu

Szkodę należy zgłosić niezwłocznie, czyli najczęściej do 3 dni po wydarzeniu, ale OWU mogą przewidywać, że np. będzie to 7 dni. Wartość i liczbę utraconych rzeczy należy określić w zgłoszeniu utraconych rzeczy. Jeśli ubezpieczyciel uzna roszczenie, to w terminie do 30 dni ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie.

Wyłączenia odpowiedzialności z OWU w ubezpieczeniach AC najczęściej wskazują np. na działania wojenne, zamieszki, konfiskaty przez uprawnione organy. Wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Podobnie, odmowa nastąpi jeśli do szkody doszło pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jak również jeśli źle załadowano bagaż czy przewożono go w niedbały sposób. Wiele polis nie działa też na terenie niektórych krajów (określonych). Uzyskanie odszkodowania z tytułu uszkodzenia bagażu przy szkodach z AC może być dośc skomplikowane i warto zakupić odpowiednią polisę, która da nam pewność, że ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednie odszkodowanie. Warto wykupić w tym przypadku wariant rozszerzony, który ochroni rzeczy, które często przewozimy pojazdem.

Zobacz inne wpisy

ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.
ZANIM WYJDZIESZ - ZADZWOŃ
To nic nie kosztuje, a możesz tylko zyskać!
Wycenimy Twoją szkodę i sprawdzimy ile jeszcze możesz odzyskać odszkodowania.