Szkoda całkowita wrak – co z nim zrobić ?
Szkoda całkowita wrak – co zrobić z pozostałością pojazdu po szkodzie ?
Poruszane tematy
- Szkoda całkowita wrak – co zrobić z pozostałością pojazdu po szkodzie ?
- Szkoda całkowita wrak – definicja
- Szkoda całkowita wrak – OC
- Szkoda całkowita wrak – w szkodach z AC
- Bezpodstawne orzeczenie szkody całkowitej (wraku) – co robić ?
- Czy można naprawić auto po szkodzie całkowitej (wraku) ?
- Co zrobić z wrakiem pojazdu po szkodzie całkowitej ?
- Czy ubezpieczyciel może pomóc w sprzedaży wraku (szkodzie całkowitej) ?
- Zobacz inne wpisy
Szkoda całkowita wrak – definicja
Szkoda całkowita wrak (pozostałość pojazdu po szkodzie) – wiąże się z kwestią dalszego przeznaczenia wraku po takiej szkodzie. W dużej mierze również opcja dopłaty do odszkodowania zależeć może od przeznaczenia wraku po szkodzie.
W żadnej ustawie nie znajdzie się definicji szkody całkowitej – wraku. Co więcej, to samo pojęcie będzie mieć zupełnie inne znaczenie w kontekście naprawiania szkód z OC i AC.
Szkoda całkowita wrak – OC
W tym pierwszym przypadku za szkodę całkowitą uznaje się sytuację, gdy koszt naprawy samochodu przewyższa wartość pojazdu sprzed wypadku. Rozliczenie odszkodowania za szkodę całkowitą w skrócie polega na tym, że po odliczeniu wartości wraku, ubezpieczyciel wypłaca nam różnicę w stosunku do wartości pojazdu przed szkodą.
Szkoda całkowita wrak – w szkodach z AC
Inaczej wygląda szkoda całkowita z AC. Tutaj ubezpieczyciele sami w umowach z klientem ustalają próg opłacalności, zwykle w granicach 70-90% wartości pojazdu. Tym samym wystarczy, by koszt naprawy okazał się wyższy, a ubezpieczyciel będzie mógł orzec szkodę całkowitą.
Bezpodstawne orzeczenie szkody całkowitej (wraku) – co robić ?
Orzeczenie szkody całkowitej ma wielkie znaczenie przy określaniu wysokości odszkodowania. Będzie ono o wiele niższe niż gdyby ubezpieczyciel wypłacił równowartość kosztów naprawy.
Dlatego też, jest opłacalne dla ubezpieczyciela, żeby orzec o szkodzie całkowitej (koszty naprawy przewyższają określony próg). Czasami dochodzi do tego bezpodstawnie, gdyż ubezpieczyciel celowo zaniży wartość pojazdu przed szkodą albo celowo zawyży wartość naprawy lub zrobi jedno i drugie. Jeśli ubezpieczyciel tak postąpił, to można złożyć odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. W dalszej kolejności można skierować sprawę do Rzecznika Finansowego lub sądu.
Czy można naprawić auto po szkodzie całkowitej (wraku) ?
Czasem zdarza się, że mimo orzeczenia szkody całkowitej poszkodowany chce naprawić pojazd. Oczywiście ma do tego prawo. Kwotę przyznaną tytułem odszkodowania należy przeznaczyć na naprawę, czasem dopłacając brakującą kwotę z własnych środków. Samochód po badaniach technicznych i spełniający wszystkie wymogi, może być użytkowany.
Co zrobić z wrakiem pojazdu po szkodzie całkowitej ?
Jeśli wyliczenie ubezpieczyciela jest prawidłowe i powstaje szkoda całkowita, wypłaca on nam odszkodowanie. Pozostała część – czyli wartość wraku i jego przeznaczenie to osobna kwestia. Suma odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela i wartość wraku powinna wynosić tyle, co wartość pojazdu przed szkodą.
Ubezpieczyciel zakłada, że poszkodowany sprzeda wrak. To jest podstawa jego wyliczeń. Od wartości pojazdu przed szkodą odejmuje wartość wraku i wypłaca odszkodowanie w tej wysokości.
Cena wraku ustalana przez ubezpieczyciela może być zawyżona. Dzieje się tak, bo ubezpieczyciel chce wypłacić jak najmniejszą kwotę odszkodowania. Może też zdarzyć się, że nie ma w danej sytuacji możliwości sprzedaży wraku w jego rynkowej cenie, a także ubezpieczyciel może przedstawić niezbyt atrakcyjne oferty odkupu wraku. W takiej sytuacji można żądać, aby ubezpieczyciel wypłacił różnicę między dokonaną przez niego wyceną a rzeczywistą wartością sprzedaży.
Istnieją generalnie cztery opcje przeznaczenia wraku po szkodzie całkowitej:
- sprzedaż całkowicie na własną rękę,
- sprzedaż we współpracy z ubezpieczycielem,
- sprzedaż ubezpieczycielowi,
- naprawa pojazdu i dalsze jego użytkowanie bądź sprzedaż,
Należy pamiętać, że zawsze wypłacone odszkodowanie i kwota uzyskana za sprzedaż wraku – powinna być równa kwocie wartości pojazdu przed szkodą. Oczywiście jeśli sprzedamy pojazd po gorszych warunkach rynkowych na własną rękę, a ubezpieczyciel przedstawił lepsze warunki odkupu czy to przez niego czy innego kontrahenta, możemy mieć kłopot z uzyskaniem wyrównania od ubezpieczyciela. Jeśli jednak postępujemy zgodnie z kalkulacją i we współpracy czy porozumieniem z ubezpieczycielem, a wartość pojazdu przed szkodą przekracza kwoty przez nas uzyskane – należy zawsze ubiegać się o dopłatę lub wyrównanie. Czy to przez odwołanie lub sąd albo dopłatę do odszkodowania w kancelarii prawnej.
Czy ubezpieczyciel może pomóc w sprzedaży wraku (szkodzie całkowitej) ?
Ubezpieczyciel może również pomóc w sprzedaży wraku. Najczęściej współpracuje z firmami skupującymi uszkodzone pojazdy. Wystawia pojazd na aukcję internetową. Może też wskazać od razu konkretnego nabywcę pojazdu, który go bezpośrednio odkupi.
Taka sytuacja nie przenosi w żaden sposób obowiązku sprzedaży wraku na ubezpieczyciela, jak również w żaden sposób nie staje się on właścicielem pojazdu. Pomaga jedynie znaleźć miejsce, w którym można dokonać takiej sprzedaży.
Istnieje także druga możliwość, przejęcie wraku przez ubezpieczyciela. Jest to odkup wraku po ustalonej wycenie i to ubezpieczyciel wystawia pojazd na sprzedaż. Nie ma jednak takiego obowiązku. Wszystko zależy od dobrej woli ubezpieczyciela. W wielu przypadkach nie jest on zainteresowany taką współpracą i nabyciem pojazdu, lub oferuje znacznie gorsze niż rynkowe – warunki odkupu (głównie cenę).
O tym jak się odwołać czy skierować sprawę na ścieżkę sądową (różnice na szkodach całkowitych czasem mogą być znaczne kwotowo) najlepiej poinformować się w kancelarii prawnej. Można oczywiście, w niektórych przypadkach skorzystać z dopłaty do odszkodowania.
Zobacz inne wpisy
Więcej informacji: