Sankcja Kredytu Darmowego – sprawy z zakresu SKD
Czym jest SKD – Sankcja Kredytu Darmowego – sprawy z tego zakresu
Poruszane tematy
- Czym jest SKD – Sankcja Kredytu Darmowego – sprawy z tego zakresu
- Kiedy można skorzystać z SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) – warunki do prowadzenia sprawy
- Obowiązki informacyjne kredytodawcy (banku) – Sankcja Kredytu Darmowego (postanowienia umowne)
- Jak złożyć wniosek o SKD (Sankcję Kredytu Darmowego) ?
- Rozpatrzenie wniosku przez kredytodawcę
- W przypadku odmowy przez kredytodawcę – prowadzenie sprawy Sankcji Kredytu Darmowego
- Sankcja Kredytu Darmowego – ważne informacje
- Sankcja Kredytu Darmowego – jak rozwiązać sprawę ?
- Wyślij umowę kredytu do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy!
Czym są sprawy z zakresu Sankcji Kredytu Darmowego ? Czego dotyczą i jak wygląda załatwienie ich przed sądem ?
Sprawy z zakresu Sankcji Kredytu Darmowego wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Nie tylko osobiście nie jesteśmy przed bankiem zbyt wiele wskórać w przypadku sprawy Sankcji Kredytu Darmowego, ale też do prowadzenia sprawy sądowej Sankcji Kredytu Darmowego, należy dobrać odpowiedniego prawnika.
Sankcja kredytu darmowego (SKD) to instytucja prawna, która ma na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców (czyli np. banków). SKD (Sankcja kredytu darmowego) pozwala kredytobiorcom na zwrot kredytu bez odsetek i innych kosztów w przypadku, gdy kredytodawca (bank) nie dopełnił swoich obowiązków informacyjnych. Innymi słowy, kredytobiorca ma możliwość zwrotu wszystkich kosztów kredytu, które już zapłacił lub zmianę warunków umowę na bezkosztową – tj. nie będzie musiał ponosić żadnych (poza kapitałem) kosztów kredytu. Na skorzystanie z SKD (sankcji kredytu darmowego) mamy do 12 miesięcy od zapłaty ostatniej raty (możemy również skorzystać ze sankcji kredytu darmowego – w trakcie trwania spłat).
Kiedy można skorzystać z SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) – warunki do prowadzenia sprawy
SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) można skorzystać w przypadku kredytów konsumenckich, czyli kredytów udzielanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Kredyt może być wysoki do określonej w Ustawie kwoty (250 550 zł). Aby skorzystać z SKD (sankcji kredytu darmowego), należy spełnić następujące warunki:
- kredyt został udzielony w Polsce,
- kredytobiorca jest konsumentem,
- kredytodawca nie dopełnił swoich obowiązków informacyjnych w stosunku do kredytobiorcy.
Obowiązki informacyjne kredytodawcy (banku) – Sankcja Kredytu Darmowego (postanowienia umowne)
Obowiązki informacyjne kredytodawcy wobec kredytobiorcy zostały określone w ustawie o kredycie konsumenckim. Kredytodawca jest zobowiązany do udzielenia kredytobiorcy informacji, w tym:
- o wysokości kredytu,
- o wysokości i sposobie obliczania odsetek,
- o całkowitej kwocie zobowiązania,
- o kosztach kredytu,
- o warunkach i sposobie spłaty kredytu,
- o możliwościach odstąpienia od umowy kredytu,
- wielu innych sprawach i kosztach związanych z kredytem, w tym szczegółowych, nierzadko mających charakter interpretacyjny – zapisów umownych.
O tym czy nasz kredyt gotówkowy (prywatny) – kwalifikuje się do SKD (zwrotu kosztów kredytu) – najlepiej porozmawiać ze specjalistą w dziedzinie. Oceni on czy dany zapis umowny powoduje, że umowa kwalifikuje się pod w/w sankcję, a bank będzie nam musiał albo zwrócić koszty kredytu albo zmienić treść naszego zobowiązania w ten sposób, że nie poniesiemy żadnych kosztów kredytu (spłacamy tylko kapitał – kwotę którą udostępnił nam bank).
Jak złożyć wniosek o SKD (Sankcję Kredytu Darmowego) ?
Aby skorzystać z SKD (Sankcji Kredytu Darmowego), należy złożyć wniosek do kredytodawcy. Wniosek można złożyć w formie pisemnej, elektronicznej lub ustnej. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
- dane kredytobiorcy,
- dane kredytu,
- informację o tym, że kredytodawca nie dopełnił swoich obowiązków informacyjnych.
Rozpatrzenie wniosku przez kredytodawcę
Kredytodawca ma obowiązek rozpatrzyć wniosek kredytobiorcy w terminie 30 dni od jego otrzymania. W przypadku, gdy kredytodawca uzna wniosek za zasadny, jest zobowiązany do zwrotu kredytu w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
W przypadku odmowy przez kredytodawcę – prowadzenie sprawy Sankcji Kredytu Darmowego
W przypadku odmowy przez kredytodawcę przyznania SKD (sankcji kredytu darmowego), kredytobiorca może wnieść odwołanie do Rzecznika Finansowego. Rzecznik Finansowy rozpatruje odwołanie w terminie 60 dni od jego otrzymania. W przypadku, gdy Rzecznik Finansowy uzna odwołanie za zasadne, kieruje do kredytodawcy rekomendację w zakresie przyznania SKD (sankcji kredytu darmowego).
Sankcja Kredytu Darmowego – ważne informacje
SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) to bardzo ważne narzędzie ochrony praw konsumentów. Dzięki SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) kredytobiorcy mogą uzyskać zwrot kredytu w przypadku, gdy kredytodawca nie spełni swoich obowiązków informacyjnych.
Aby skorzystać z SKD (Sankcji Kredytu Darmowego), należy pamiętać o następujących kwestiach:
- z SKD można skorzystać tylko w przypadku kredytów konsumenckich,
- z SKD można skorzystać tylko w przypadku, gdy kredytodawca nie dopełnił swoich obowiązków informacyjnych,
- wniosek o SKD należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia umowy kredytu (spłaty) lub w trakcie trwania spłat,
- w przypadku odmowy przez kredytodawcę przyznania SKD, kredytobiorca może wnieść odwołanie do Rzecznika Finansowego.
Sankcja Kredytu Darmowego – jak rozwiązać sprawę ?
Jeśli należy nam się zwrot kosztów kredytu (całkowity – z powodu możliwości skorzystania z SKD), to mamy kilka opcji rozwiązania sporu z bankiem. Praktycznie bowiem zawsze banki odmawiają zwrotu tych środków na wniosek klienta. Możemy oczywiście wnieść odwołanie i skierować sprawę do Rzecznika Finansowego.
Jeśli to jednak nie pomaga, to najczęściej sprawa kończy się na postępowaniu w sądzie powszechnym. Najlepiej w tym zakresie skorzystać z usług profesjonalisty.
W naszej firmie – klienci mogą skorzystać z opcji profesjonalnego pełnomocnika, który poprowadzi sprawę przeciwko bankowi, lub skorzystać z cesji wierzytelności w tym zakresie, czyli za kosztem prowizji, uzyskać wynagrodzenie za sprawę „z góry” tj. w bardzo krótkim terminie. Sprawy z zakresu SKD są czasochłonne, pracochłonne i dość skomplikowane. Z tego względu cesja wierzytelności jest prostym i wygodnym rozwiązaniem sprawy z tego zakresu. Przeciętnie sprawa sądowa o zwrot kosztów kredytu (SKD) – trwa około 18-36 miesięcy. Dlatego też, cesja i sprzedaż roszczenia – to wygodny sposób na załatwienie sprawy i uzyskanie środków z góry.
Zapraszamy do kontaktu !
Wyślij umowę kredytu do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy!