Sankcja Kredytu Darmowego – ile trwa sprawa sądowa ?

Sankcja Kredytu Darmowego – sprawa sądowa

Sprawy sądowe z zakresu Sankcji Kredytu Darmowego (SKD) dotyczą sankcji, która powoduje, że w przypadku określonych w przepisach sytuacji (błędy w umowie kredytowej) – bank musi zwrócić nam całkowite koszty kredytu lub zmienić sposób spłaty umowy – co dotyczy tylko kredytów konsumenckich (do 255 500 zł). Jeśli kredyt już został spłacony, na skorzystanie ze sankcji kredytu darmowego i założenie sprawy sądowej – mamy 12 miesięcy od czasu zapłaty ostatniej raty kredytu.

Sankcja Kredytu Darmowego sprawa sądowa

Sankcja Kredytu Darmowego sprawa sądowa

Jeśli chodzi o rozwiązanie takiego sporu z bankiem, to jeśli już złożyliśmy bankowi oświadczenie o skorzystania z uprawnień wynikających z SKD, (Sankcji Kredytu Darmowego) to niestety banki najczęściej odmawiają zwrotu kosztów kredytu na wniosek klienta i to nawet po odwołaniu, wtedy pozostaje sprawa sądowa. Spór najczęściej kończy się zatem w sądzie.  Problem można rozwiązać wysyłając dokumenty (umowę kredytu) – do kancelarii odszkodowawczej, która może przejąć sprawę, prowadzić ją, a nawet wypłacić pieniądze z góry (poprzez cesję wierzytelności). Sprawy sądowe Sankcji Kredytu Darmowego są wtedy prowadzone przez profesjonalną firmę, która zna się na rzeczy i uzyskuje maksymalny zwrot kosztów kredytu, jak również jest po prostu specjalistą w tej dziedzinie.

Czas trwania sprawy sądowej dotyczącej Sankcji Kredytu Darmowego

Czas trwania sprawy sądowej z zakresu Sankcji Kredytu Darmowego zależy od kilku czynników, w tym:

  • Rodzaju naruszenia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Niektóre naruszenia są bardziej skomplikowane i wymagają dłuższego czasu na ich rozpatrzenie.
  • Dowodów, jakie posiada kredytobiorca. Jeżeli kredytobiorca nie posiada wystarczających dowodów, sąd może skierować sprawę na rozprawę, co wydłuża czas postępowania.
  • Składu sędziowskiego. Niektórzy sędziowie są bardziej zapracowani niż inni, co może wpływać na czas trwania postępowania.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że przeciętna sprawa sądowa z zakresu SKD (Sankcja Kredytu Darmowego) trwa od około 1 roku do nawet 3 lat.

Według danych KNF, w 2022 roku sądy wydały wyroki w około 60% spraw z zakresu SKD (Sankcja Kredytu Darmowego), które zostały wniesione w tym roku. W pozostałych 40% spraw, sądy skierowały sprawy na rozprawę.
Oczywiście, czas trwania sprawy sądowej może być różny w zależności od konkretnego przypadku. W niektórych przypadkach, sprawa może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, natomiast w innych przypadkach, może potrwać nawet kilka lat.

Jeżeli kredytobiorca rozważa dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej, powinien być przygotowany na to, że postępowanie może potrwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat.

Oczywiście, jeśli kredyt jest jeszcze w trakcie spłaty można złożyć wniosek o zabezpieczenie, co wiązało się będzie z obniżeniem, w nieodległym terminie i z góry, rat kredytu. Bank będzie zmuszony przez sąd – jeszcze przed wydaniem orzeczenia w zakresie sprawy, zmienić wysokość raty (poprzez odjęcie wszelkich kosztów kredytu), czyli klient spłacał będzie jedynie ratę kredytu składającą się z kapitału.

W naszej kancelarii jesteśmy w stanie pomóc w przypadku większości spraw związanych z kredytami konsumenckimi. Wystarczy przesłać do nas umowę kredytu (skan). Wstępna analiza możliwości wystąpienia sankcji kredytu darmowego (SKD) w takiej umowie (kredytu konsumenckiego) jest bezpłatna i niezobowiązująca. Jeśli taka sprawa kwalifikuje się, możliwe będzie jej poprowadzenie i załatwienie w naszej firmie.

Sprawy sądowe Sankcji Kredytu Darmowego mogą zatem być problematyczne i skomplikowane. Często sądy, nie będąc jeszcze zbyt określone w orzekaniu w tych kwestiach, mają wątpliwości interpretacyjne itp. Sprawa sądowa Sankcji Kredytu Darmowego może trwać też dość długo. Ważne, żebyśmy się z tym liczyli w momencie decyzji – co dalej zrobić z problemową umową kredytową ? Jeśli sami złożymy oświadczenie bankowi, a nawet odwołamy się, to i tak najczęściej zakończy się na wytoczeniu sprawy sądowej w zakresie Sankcji Kredytu Darmowego. Sprawy sądowe Sankcji Kredytu Darmowego są zawiłe. Wątpliwości interpretacyjne i sformułowania w umowach kredytowych są odmienne w różnych bankach. Dlatego też, najlepiej sprawę sądową przeciwko bankowi (dotyczącą Sankcji Kredytu Darmowego) najlepiej prowadzić przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który jest specjalistą w dziedzinie SKD.

Rzecznik Finansowy

Komisja Nadzoru Finansowego

 

Wyślij dokumenty do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy sprawy




    Prosimy zaznaczyć. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem odpowiedzi na przesłane zapytanie.

    Sprawdź czy Twoja umowa kredytowa kwalifikuje się do Sankcji Kredytu Darmowego (SKD). Wystarczy wysłać samą umowę kredytu. Kredyty w trakcie spłaty lub do 12 miesięcy od czasu zapłaty ostatniej raty.