Brak sprawcy wypadku komunikacyjnego
Brak sprawcy wypadku a odszkodowanie
Poruszane tematy
- Brak sprawcy wypadku a odszkodowanie
- Ustalenia policji a zakres odszkodowania w przypadku braku sprawcy wypadku
- Jaki czas ma policja na ustalenie sprawcy wypadku ?
- Regres wobec sprawcy (zwrot kosztów przez sprawcę)
- Zalety i wyzwania systemu UFG
- Zobacz inne wpisy
- Wyślij do nas kosztorys naprawy! Uzyskaj dodatkowe odszkodowanie!
Brak sprawcy wypadku a wypłata odszkodowania w przypadku kolizji lub wypadku to kwestia skomplikowana. Gdy mamy do czynienia z taką sytuacją, należy (najpierw) spróbować ustalić sprawcę wypadku.
W przypadku braku sprawcy wypadku istnieją tylko dwie możliwości wypłaty odszkodowania:

Brak sprawcy wypadku
Brak sprawcy wypadku, to sytuacja, w której brakuje sprawcy (przestępstwa). Wypadek wiąże się bowiem z popełnieniem przestępstwa. Jest to znaczna różnica w porównaniu do kolizji. Policja ściga takie sytuacje z urzędu (brak sprawcy wypadku), a przeciwko sprawcy jest wystosowywany akt oskarżenia do sądu. Udział policji jest obowiązkowy jeśli są ofiary. Funkcjonariusze policji sporządzają obszerną dokumentację na miejscu wypadku. Obejmuje ona m. in. dokumentację fotograficzną, ślady traseologiczne (zabezpieczenie), pozycję pojazdów, wymiarowanie, zbierają dane świadków oraz zabezpieczają monitoring. Czynności te są podejmowane, po to, aby dokładnie ustalić przebieg zdarzenia jak również ustalić sprawcę wypadku. Następnie dowody uzyskane przez policję są wykorzystywane przez biegłych do opiniowania sytuacji, a także do dochodzenia odszkodowania w trakcie likwidacji szkody czy postępowania sądowego.

Jeśli policja nie może ocenić na miejscu szkody zdrowotnej, bo np. na miejsce wypadku przyjeżdża karetka i następuje hospitalizacja, to policja w szpitalu uzyskuje niezbędne informacje dotyczące zakresu obrażeń czy szacunkowego czasu leczenia, który jest istotny ze względu na to, aby odpowiednio ocenić zdarzenie drogowe jako kolizję czy wypadek (podstawowe kryterium to czas leczenia czyli zakres naruszenia czynności narządu lub rozstrój zdrowia – jeśli jest do 7 dni, to mamy do czynienia jedynie z kolizją).
Ustalenia policji a zakres odszkodowania w przypadku braku sprawcy wypadku
Pokrzywdzonemu w wypadku należy się odpowiednie odszkodowanie, a czasem również zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji. Postępowanie karne jest równoległe do postępowania likwidacyjnego czy cywilnego w sprawie o odszkodowanie. Niezależnie od rozpoznania zdarzenia drogowego nawet bez wyroku sądu karnego, sprawca jest również odpowiedzialny za wypadek. Najlepiej dla pokrzywdzonego ze względu na możliwość szybkiego załatwienia sprawy u ubezpieczyciela jest, gdy sprawca jest ustalony od razu. Jeśli jednak sprawca zbiegł i nie został ustalony na miejscu zdarzenia, to sprawa się komplikuje.
Brakuje osoby odpowiedzialnej za szkodę (brak sprawcy wypadku). Brak sprawcy wypadku powoduje, że technicznie brakuje osoby, która miałaby naprawić szkodę. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, wtedy szkodę można zlikwidować (pokryć koszty naprawy) poprzez jedną z trzech możliwości:
- odszkodowanie z AC poszkodowanego,
- UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny),
- naprawa na własny koszt oraz wyrównanie strat po ustaleniu sprawcy wypadku przez policję (regres).

Jaki czas ma policja na ustalenie sprawcy wypadku ?
Brak sprawcy wypadku niestety w niektórych sytuacjach się zdarza. Jeśli zgłosimy szkodę i wypadek, to policja powinna podjąć pewne czynności. Zasadniczo policja powinna podać dane (wskazać sprawcę) w ciągu 30 dni od zgłoszenia sprawy, czyli ukończyć postępowanie w ciągu tego terminu.
Jeżeli sprawa wymaga większych nakładów pracy policji, bo ustalenie sprawcy jest bardziej skomplikowaną kwestią, to postępowanie może zostać wydłużone do dwóch miesięcy (o czym policja również powinna poinformować poszkodowanego). Czasem konieczne jest również zasięgnięcie opinii biegłego lub uzyskanie innych dowodów, które wiążą się z upływem czasu koniecznego na przygotowanie ich. Wtedy dochodzenie na policji może zostać zawieszone nawet bezterminowo, aż do momentu, gdy np. opinia biegłego będzie gotowa.
Policja może mieć problemy z wykryciem sprawcy wypadku, gdyż takie sprawy są dość trudne. Możemy pomóc policji dostarczając jej dowody, które samodzielnie zgromadziliśmy.
Podsumowując, brak sprawcy wypadku a odszkodowanie (uzyskanie) to trudna, ale nie beznadziejna sprawa. Policja jest organem, który może w sytuacji braku sprawcy wypadku wnieść bardzo dużo do sprawy, a nawet ją całkowicie rozwiązać przez wykrycie sprawcy (przestępcy). Oprócz możliwego zastosowania polisy AC i pomocniczej (subsydiarnej) odpowiedzialności UFG, pozostają ustalenia policji, której czynności mają zmierzać do wykrycia sprawcy wypadku i ustalenia jego odpowiedzialności. Rola policji w przypadku braku sprawcy wypadku jest kluczowa.
Regres wobec sprawcy (zwrot kosztów przez sprawcę)
W przypadku ustalenia sprawcy wypadku, który nie miał wykupionego OC, UFG ma prawo dochodzić od niego zwrotu wypłaconego odszkodowania (regres). Sprawca, który był nieubezpieczony, zostaje zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z odszkodowaniem.
Zalety i wyzwania systemu UFG
UFG jest istotnym elementem polskiego systemu ubezpieczeń, zapewniającym ochronę poszkodowanym w trudnych sytuacjach, w tym w przypadku braku sprawcy wypadku. Niemniej jednak procedura uzyskania odszkodowania może być czasochłonna, a zakres ochrony nie zawsze pokrywa pełne straty, szczególnie jeśli chodzi o szkody majątkowe.
Podsumowując, UFG pełni rolę zabezpieczenia w sytuacjach, gdy trudno jest zidentyfikować sprawcę wypadku (brak sprawcy wypadku) lub gdy sprawca jest nieubezpieczony. Dzięki tej instytucji (UFG) poszkodowani mają możliwość uzyskania odszkodowania, choć procedura może wymagać cierpliwości i dokładności w dostarczaniu niezbędnych dokumentów.
Dopłacamy również do odszkodowań z UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) – przede wszystkim jeśli chodzi o naprawę pojazdu. Jeśli UFG wypłaca odszkodowanie, to również należy sprawdzić jego wysokość poprzez analizę zawartości kosztorysu oraz użyte w nim ceny i stawki. Pomagamy również zgłosić szkody zdrowotne w przypadku braku sprawcy wypadku, gdy odpowiada UFG.
Zobacz inne wpisy
- Odszkodowanie w Niemczech: kiedy się należy?
- Sprzedaż szkody po sprzedaży auta – czy to jest możliwe?
- Europejskie Wspólne Oświadczenie o zdarzeniu drogowym po niemiecku
- Wezwanie policji do wypadku w Niemczech
- Gdzie zgłosić wypadek w Niemczech?
Wyślij do nas kosztorys naprawy! Uzyskaj dodatkowe odszkodowanie!