Odszkodowanie za wypadek – zadośćuczynienie i renta
Zadośćuczynienie i renta wiążą się ze szkodami na osobie (zdrowotnymi). Oczywiście w przypadku takich szkód powstaje również kwestia odszkodowania (np. pokrycia kosztów leczenia itp.), ale to zadośćuczynienie i renta stanowią metody restytucji (naprawy szkody, odszkodowania), które są typowe tylko i wyłącznie dla szkód niemajątkowych, czyli zdrowotnych. Uszczerbek na zdrowiu wiąże się zazwyczaj nie tylko z odszkodowaniem, ale także zadośćuczynieniem. W skrajnych wypadkach, także z rentą.
W przypadku powstania wypadku drogowego, bardzo często dochodzi do strat ludzkich i wiele osób zostaje rannych. Najbardziej skomplikowaną kwestią pozostają roszczenia osób poszkodowanych w takich wypadkach (rannych) – najczęściej chodzi właśnie o zadośćuczynienie i rentę.
Roszczenia osób poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym (zadośćuczynienie i renta)
W Polsce w 2023r. doszło do ponad 23000 wypadków, w których zginęło ponad 2500 osób, a około 24340 osób zostało rannych.
Liczba wypadków w Polsce w 2023 roku:
Według danych Komendy Głównej Policji:
- W 2023 roku w Polsce doszło do 21 322 wypadków drogowych
- W wyniku tych wypadków zginęło 2 586 osób, a 24 347 zostało rannych
Sprawca wypadku a ubezpieczyciel – podstawa odszkodowania dla poszkodowanego – zadośćuczynienie i renta
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu (zgodnie z art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).
Jeżeli doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem pojazdu mechanicznego, powinieneś w pierwszej kolejności zgłosić swoją szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Jak dowiedzieć się, gdzie sprawca ma ubezpieczenie OC?
Możesz to sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Wystarczy znać numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu.
Szkoda o charakterze majątkowym – odszkodowanie
Jeżeli miałeś „szczęście w nieszczęściu” i w wypadku komunikacyjnym doznałeś jedynie strat majątkowych (na mieniu*), możesz domagać się odszkodowania.
– to znaczy: nie doznałeś szkód na osobie, zniszczono elementy Twojego majątku, np. samochód
Wysokość odszkodowania, którego możesz się domagać, będzie zależeć od szkody, jakiej doznałeś. Jeżeli uszkodzeniu uległ Twój samochód, sprawca wypadku powinien zwrócić Ci koszty jego naprawy.
Szkoda o charakterze niemajątkowym (osobista, zdrowotna, uszczerbek na zdrowiu) – kwestia zadośćuczynienia i renty
Jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego doznałeś uszczerbku na zdrowiu, możesz żądać:
- zadośćuczynienia (art. 445 Kodeksu cywilnego);
- odszkodowania (art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego);
- renty (art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego).
Zadośćuczynienie przyznawane jest za doznaną krzywdę, tj. ból, cierpienie, straty niemajątkowe. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia bierze się pod uwagę m.in.:
- obrażenia doznane w wypadku komunikacyjnym,
- charakter uszczerbku na zdrowiu,
- wiek poszkodowanego itd.
Odszkodowanie jest natomiast świadczeniem należnym poszkodowanemu jako naprawienie szkody majątkowej wywołanej uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Odszkodowanie ma zatem służyć pokryciu m.in. kosztów leczenia, kosztów zakupu leków i sprzętu medycznego, kosztów przejazdów do ośrodków świadczących pomoc medyczną lub zapewniających rehabilitację czy kosztów rehabilitacji.
Czymś zupełnie odmiennym od powyższych świadczeń jest renta, która stanowi świadczenie wypłacane cyklicznie (np. co miesiąc). Jej celem również jest rekompensata szkody majątkowej powstałej wskutek uszkodzenia ciała poszkodowanego. Możesz żądać renty na wypadek całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej lub renty z powodu zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Rentę ustala się, aby poszkodowany miał możliwość pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji.
Niejednokrotnie ciężko jest dokonać wyboru, czy dochodzić odszkodowania, czy jednak skapitalizowanej renty. Jeżeli byłeś ofiarą wypadku komunikacyjnego, masz problem z ustaleniem rodzajów i wysokości roszczeń czy też chcesz skorzystać z profesjonalnej porady, skontaktuj się z Nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Możesz również zadzwonić lub wysłać e-maila. Pomożemy Ci odpowiednio zająć się Twoją sprawą.
`
Dopłaty do odszkodowań z OC: Jak uzyskać więcej ?
Dopłaty do odszkodowań z OC oznaczają więcej pieniędzy (większą kwotę) tytułem odszkodowania za szkodę komunikacyjną.
Wypadki i kolizje drogowe to stresujące wydarzenia, a dopełnieniem formalności po zdarzeniu jest często walka o sprawiedliwe odszkodowanie z OC sprawcy. Niestety, ubezpieczyciele nie zawsze przyznają kwotę, która w pełni pokrywa poniesione straty. W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać dopłaty do odszkodowań z OC, aby zrekompensować wszystkie szkody poniesione w związku ze zdarzeniem drogowym.
Kiedy można ubiegać się o dopłaty do odszkodowań z OC
Istnieje kilka sytuacji, w których możesz ubiegać się o dopłaty do odszkodowań z OC:
- Zaniżenie wartości szkody przez ubezpieczyciela: Ubezpieczyciele często zaniżają wartość szkody, aby obniżyć kwotę odszkodowania.
- Błędy w kosztorysie: Kosztorys sporządzony przez ubezpieczyciela może zawierać błędy, które zaniżają rzeczywiste koszty naprawy.
- Niedoszacowanie kosztów: Ubezpieczyciel nie uwzględnił wszystkich kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów.
- Utrata wartości pojazdu: Po wypadku, nawet po naprawie, wartość pojazdu może ulec obniżeniu. Chodzi tutaj nie tylko o utratę wartości handlowej w miarę nowego pojazdu, który został uszkodzony częściowo, bowiem wycena wartości pojazdu może mieć ogromne znaczenie przy rozliczeniu szkody całkowitej z OC. Jeśli ubezpieczyciel zaniży wartość pojazdu – to możemy otrzymać mocno zaniżone odszkodowanie. W tej sytuacji trzeba się odwołać.
- Dodatkowe roszczenia: Po otrzymaniu odszkodowania mogą ujawnić się nowe szkody lub koszty, o których nie wiedziałeś wcześniej. Przykładowo może to być nieuwzględniony wcześniej element, którego uszkodzenie ujawniło się już po oględzinach rzeczoznawcy lub po wypłacie odszkodowania.
Te wszystkie wyżej wymienione sytuacje wiążą się z zaniżeniem należnych nam kwot. Dopłaty do odszkodowań z OC są rozwiązaniem wszystkich tych sytuacji.
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC ?
Aby uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC, musisz:
- Dokładnie sprawdzić otrzymane odszkodowanie: Porównaj je z rzeczywistymi kosztami naprawy, wartością pojazdu przed wypadkiem i aktualnymi cenami części zamiennych.
- Zgromadzić dowody: Zbierz rachunki, faktury, kosztorysy, zdjęcia i inne dokumenty, które potwierdzają poniesione szkody i koszty naprawy.
- Sporządzić pismo do ubezpieczyciela (odwołanie): W piśmie wyjaśnij, dlaczego uważasz, że odszkodowanie jest zaniżone i podaj kwotę dopłaty, której oczekujesz.
- Wystosować argumenty: Uzasadnij swoje roszczenia, opierając się na dowodach i aktualnych przepisach.
- Zgłosić się do firmy odszkodowawczej celem uzyskania dopłaty do odszkodowania z OC.
Gdzie szukać pomocy w walce o dopłatę do odszkodowania z OC ?
Jeśli masz problemy z uzyskaniem dopłaty do odszkodowania z OC, możesz:
- Skontaktować się z Rzecznikiem Ubezpieczonych: Rzecznik Ubezpieczonych jest niezależnym organem, który może pomóc Ci w sporze z ubezpieczycielem.
- Skorzystać z pomocy prawnika: Prawnik może pomóc Ci sporządzić pismo do ubezpieczyciela i reprezentować Cię w sporze.
- Zasięgnąć opinii rzeczoznawcy: Rzeczoznawca może sporządzić niezależny kosztorys naprawy, który będzie wiarygodnym dowodem w Twojej sprawie.
Dodatkowe wskazówki:
- Zachowaj spokój i cierpliwość: Walka o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy może być długotrwała i stresująca.
- Dokumentuj każdy krok: Zbieraj wszystkie dokumenty i korespondencję związaną ze sprawą.
- Bądź stanowczy i nie poddawaj się: Nie zgadzaj się na zaniżone odszkodowanie, jeśli masz dowody na to, że należy Ci się więcej.
Pamiętaj, że masz prawo do sprawiedliwego odszkodowania, które pokryje wszystkie poniesione szkody. Nie bój się walczyć o swoje prawa i dopłatę do odszkodowania z OC. Dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy stanowią rozsądne pod względem praktycznym, finansowym, prawnym – rozwiązanie konfliktu z ubezpieczycielem, który wypłaca zbyt mało lub nie chce wypłacić więcej, a czasem nawet odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.
Jeśli ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie z OC sprawcy, to prawie na pewno jest ono zaniżone. Według statystyk ponad 95% odszkodowań z OC sprawcy jest zaniżonych przez ubezpieczycieli. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem tego problemu, dzięki któremu unikniemy długotrwałego sporu z ubezpieczycielem np. w sądzie, jest właśnie dopłata do odszkodowania z OC. Dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy pozwalają na korzystne i szybkie uzyskanie należnych nam kwot odszkodowania za kolizję lub wypadek.
Zapraszamy do kontaktu !
Zgłaszanie szkody AC – najczęstsze błędy
Zgłaszanie szkody AC – typowe błędy
Zgłaszanie szkody AC nie jest specjalnie skomplikowane, ale jeśli popełnimy błędy, to sprawa może się wydłużyć lub skomplikować. Pomyłki popełnione podczas zgłaszania szkody z AC (AutoCasco) mogą wydłużyć proces likwidacji szkody lub nawet doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania. Oto kilka najczęstszych błędów, których należy unikać. Jeśli nieprawidłowo zgłosimy szkodę z AC możemy również uzyskać mniejsze odszkodowanie.
Zgłaszenie szkody AC – termin
Zgłaszanie szkody AC w dowolnie wybranym terminie należy do najczęstszych błędów popełnianych przez ubezpieczonych. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) ubezpieczeń AC, szkodę najczęściej należy zgłosić do ubezpieczyciela niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki.
Zbyt późne zgłaszanie szkody AC może skutkować obniżeniem kwoty odszkodowania lub nawet odmową jego wypłaty.
W orzecznictwie przyjmuje się również, że termin „niezwłocznie” nie oznacza np. 7 dni roboczych. Słownik języka polskiego, przybliża synonimy tego terminu. „Bez zbędnej zwłoki”, „w najkrótszym możliwym czasie” – to pojęcia podobne do określeń użytych w OWU. Ani OWU ani polskie przepisy nie definiują tego pojęcia uniwersalnie. Interpretacja tego pojęcia może zależeć od interpretacji.
Na gruncie przepisów dotyczących odszkodowań AC również nie ma regulacji ustawowych ani zawartych w OWU (najczęściej), które konkretyzowałyby ten termin. Może się jednak zdarzyć, że OWU nieco przybliżą lub bardziej skonkretyzują ten termin.
Brak niezbędnych dokumentów
Zgłoszenie szkody powinno zawierać szereg załączników, które udokumentują fakt szkody i jej zakres. Między innymi powinno się załączyć:
• dowód rejestracyjny pojazdu,
• kartę pojazdu,
• prawo jazdy,
• zdjęcia uszkodzonego pojazdu,
• kosztorys naprawy pojazdu (jeśli został sporządzony).
Jeśli nie załączymy w zgłoszeniu odpowiednich dokumentów, to ubezpieczyciel może nie tylko odmówić wypłaty odszkodowania, obniżyć jego zakres czy wysokość, ale też przedłużyć o dodatkowy termin – datę jego wypłaty. Dlatego, w przypadku kolizji lub wypadku, warto od razu załączyć w/w dokumenty, już na etapie zgłoszenia. Przyspieszy to termin wydania decyzji i wypłaty odszkodowania.
Niekompletny opis zdarzenia
Niekompletny opis zdarzenia:
Podczas zgłaszania szkody należy dokładnie opisać okoliczności szkody. Opis zdarzenia powinien zawierać:
• okoliczności zdarzenia,
• czas i miejsce zdarzenia,
• uszkodzenia pojazdu,
• dane sprawcy (jeśli jest znany).
Niepełny opis zdarzenia może przyczynić się do negatywnej oceny szkody i doprowadzić do obniżenia kwoty odszkodowania lub odmowy jego wypłaty.
Podanie nieprawdziwych informacji
Należy zawsze podawać ubezpieczycielowi prawdziwe i rzetelne informacje dotyczące szkody. Podanie nieprawdziwych informacji może skutkować obniżeniem kwoty odszkodowania lub nawet odmową jego wypłaty.
Dodatkowe wskazówki
Przed zgłoszeniem szkody zawsze warto zapoznać się z OWU swojego ubezpieczenia AC.
W razie wątpliwości co do procedury zgłoszenia szkody, można skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela.
Dokumentacja fotograficzna uszkodzeń pojazdu może ułatwić ubezpieczycielowi ocenę szkody.
Warto zachować wszelkie dokumenty związane ze szkodą, np. rachunki za naprawy, kosztorysy, korespondencję z ubezpieczycielem.
Unikając najczęstszych błędów przy zgłaszaniu szkody z AC, można przyspieszyć proces likwidacji szkody i uzyskać należne odszkodowanie. Pamiętaj o dokładnym opisaniu zdarzenia, dostarczeniu niezbędnych dokumentów i zachowaniu rzetelności w kontaktach z ubezpieczycielem.
W przypadku szkody z AC, również świadczymy profesjonalną pomoc w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Przede wszystkim, jeśli mamy szkodę z AC możemy uzyskać należną dopłatę do odszkodowania. Jeśli ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania lub wyliczenia (kosztorysu), to w zależności od wariantu polisy, możemy uzyskać dodatkową dopłatę do odszkodowania do szkody z AC (AutoCasco). Warto oczywiście w pierwszej kolejności się samodzielnie odwołać przytaczając racjonalne uzasadnienie i argumenty. Szerzej na temat wariantów polis.